Një zyrtar i lartë i sigurisë iraniane pretendon se Izraeli vrau shkencëtarin bërthamor iranian Mohsen Fakhrizadeh duke përdorur teknologjinë e telekomandës.

“Për fat të keq, operacioni ishte shumë i komplikuar dhe u krye duke përdorur pajisje elektronike dhe asnjë autor nuk ishte në vendin e krimit,” u tha Ali Shamkhani, sekretari i Këshillit Suprem të Sigurisë Kombëtare të Iranit gjatë ceremonisë së varrimit të Fakhrizadeh.

Shamkhani tha se nuk kishte dyshim se Izraeli dhe agjencia e tij e inteligjencës Mossad ishin prapa sulmit.

Izraeli donte të vriste Fakhrizadeh për 20 vjet, tha zyrtari, duke shtuar se “këtë herë armiku përdori një metodë krejtësisht profesionale, të sofistikuar dhe të re” e cila më në fund ishte e suksesshme.

Ai gjithashtu akuzoi Mujahedin-e Khalq (MEK) – një organizatë iraniane e “ndryshimit të regjimit” me qendër jashtë vendit – për një rol në sulm, por nuk dha hollësira.

Irani e konsideron MEK si një organizatë terroriste dhe akuzon disa vende evropiane për fshehjen e anëtarëve të tyre. Fakhrizadeh, një shkencëtar i lartë bërthamor dhe ushtarak, u vra të premten pas një shpërthimi dhe zjarri automatik pranë Teheranit në mes të ditës.

Vërejtjet e Shamkhani ndryshojnë në mënyrë drastike rrëfimin fillestar të vrasjes së Fahrizadeh.

Në fillim, u raportua se një kamion i parkuar pranë rrugës shpërtheu, dhe pastaj disa njerëz të armatosur hapën zjarr ndaj automjetit në të cilin ndodhej Fakhrizadeh, duke e vrarë atë e duke plagosur një truproje.

Por komentet e Shamkhani janë më shumë në përputhje me raportet e mediave iraniane gjatë ditës së kaluar.

Të dielën, portali gjysmë zyrtar Fars njoftoi se atentati u krye me një mitraloz me telekomandë që ishte montuar në një kamion kamion, i cili më vonë shpërtheu.

Raporti thekson se në fillim u qëlluan disa plumba, pas së cilës shkencëtari doli nga automjeti sepse mendoi se ishte një aksident automobilistik ose se diçka nuk ishte në rregull me automjetin. Ai më pas u godit nga disa plumba, tha raporti.

Më herët të hënën, kanali shtetëror televiziv në gjuhën angleze Press TV njoftoi se armët e tërhequra nga vendi i sulmit kishin “logon dhe specifikimet e industrisë ushtarake izraelite”.

Kanali televiziv Al-Alam raportoi se arma ishte “e drejtuar nga sateliti”.

Të gjitha lajmet u referoheshin burimeve pa emër, duke mos ofruar menjëherë prova për të vërtetuar pretendimet e tyre.

Irani ka premtuar hakmarrje për vrasjen e Fakhrizadeh dhe i ka bërë thirrje bashkësisë ndërkombëtare që ta dënojë në mënyrë të qartë vrasjen si një “akt terrorist”.

Për vite, Izraeli dhe shërbimet e inteligjencës perëndimore e konsideruan Fakhrizadeh udhëheqësin e programit sekret të armëve bërthamore të Iranit, i cili u shpërbë në 2003./ tesheshi.com