Udhëheqësit myslimanë amerikanë në disa shtete kyçe u zotuan të shtunën të tubojnë komunitetet e tyre kundër ofertës së Presidentit Joe Biden për rizgjedhje për shkak të mbështetjes së tij të pakushtëzuar për luftën e Izraelit në Gaza.

Fushata #AbandonBiden filloi kur amerikanët myslimanë të Minesotës kërkuan që Biden të thërriste një armëpushim deri më 31 tetor dhe është përhapur në Michigan, Arizona, Wisconsin, Pensilvani dhe Florida.

“Kjo konferencë #AbandonBiden 2024 zhvillohet në kontekstin e zgjedhjeve të ardhshme presidenciale të 2024 dhe vendimit për të tërhequr mbështetjen për Presidentin Biden për shkak të mosgatishmërisë së tij për të bërë thirrje për një armëpushim dhe për të mbrojtur të pafajshmit në Palestinë dhe Izrael,” tha grupi iniciues.

Kundërshtimi nga shumë komunitete myslimane dhe arabo-amerikane mund të përbëjë një sfidë për perspektivat e kolegjit zgjedhor të presidentit në zgjedhjet e ardhshme.

Presidenti dhe zëvendëspresidenti amerikan zgjidhen nga një grup “zgjedhësish” që në shumicën e rasteve zgjidhen nga partitë politike në atë vend.

“Nuk kemi dy opsione, ne kemi shumë opsione”, tha Jaylani Hussein, drejtor i Minesotës i Këshillit për Marrëdhëniet Amerikano-Islamike (CAIR), në një konferencë shtypi në Dearborn, Michigan, kur u pyet për alternativat e Biden.

Politika amerikane dominohet nga dy parti – Demokratët dhe Republikanët – por kandidatët e pavarur mund të kandidojnë gjithashtu për president.

Ish-profesori i Harvardit dhe filozofi i shquar me lëkurë të errët, Cornel West, i cili kandidon si kandidat i pavarur, bëri thirrje për një armëpushim në Gaza dhe dënoi pushtimin e Palestinës nga Izraeli. Jill Stein, e cila kandidon në platformën e Partisë së Gjelbër, bëri thirrje gjithashtu për një armëpushim në Gaza. Ajo kandidoi si në vitin 2016 ashtu edhe në vitin 2012.

Megjithatë, fluksi i donacioneve private që derdhen në sistemin politik amerikan do të thotë se kandidatët e pavarur me më pak fonde kanë më pak shanse për sukses zgjedhor krahasuar me kandidatët e dy partive kryesore.

Zyrtarët amerikanë dhe izraelitë kundërshtuan një armëpushim të përhershëm dhe nënpresidentja Kamala Harris të shtunën i bëri jehonë deklaratës së Biden, duke thënë se Izraeli ka të drejtë të mbrohet.

“Jo Trumpit”

Amerikanët myslimanë thanë se nuk prisnin që ish-Presidenti Donald Trump ta trajtonte më mirë komunitetin e tyre nëse rizgjohej, por e shihnin mohimin e votave ndaj Bidenit si mjetin e vetëm për të formësuar politikën amerikane.

“Ne nuk e mbështesim Trumpin”, tha ai, duke shtuar se komuniteti mysliman do të vendosë për kandidatët e tjerë.

Mbetet për t’u parë nëse votuesit myslimanë do të kthehen masivisht kundër Bidenit, por ndryshime të vogla në mbështetje mund të bëjnë një ndryshim në shtetet që Biden fitoi me diferencë të ngushtë në 2020.

Një sondazh i fundit tregoi një rënie të ndjeshme të mbështetjes për Biden në mesin e arabo-amerikanëve, duke rënë nga një shumicë e konsiderueshme në 2020 në vetëm 17 përqind.

Ky ndryshim mund të ketë një efekt vendimtar në shtete si Michigan, ku Biden siguroi fitoren me 2.8 pikë përqindjeje dhe ku arabo-amerikanët përbëjnë 5 për qind të votave, sipas Institutit Arabo-Amerikan.

 

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re