Avionë luftarakë britanikë, francezë dhe gjermanë simuluan fluturimin mbi Evropën perëndimore, në kuadër të një ushtrimi të NATO-s me qëllim freninim e avionëve rusë nga hyrja hapësirën ajrore të saj dhe shfaqjen e përpjekjeve evropiane në fushën e integrimit të mbrojtjes ajrore.

Aeroplanët luftarakë me raketa ajër-ajër nga dhjetë shtetet anëtare të NATO-s, kanë marrë pjesë në këtë simulim, duke patur në shënjetër një avionë belg transporti në rrugën për në Spanjë. Aro kryen një inspektim vizual të statusit të avionit me një shpejtësi prej 900 kilometra në orë, sipas Reuters.

Pothuajse 60 aeroplanë, kryesisht nga vendet anëtare evropiane të Aleancës, testuan kështu  gatshmërinë për të mbrojtur hapësirën ajrore, në një kohë kur NATO është përballur me rritjen e aktiviteteve ajrore ruse në kufijtë e aneksimit të Krimesë në Moskë në vitin 2014, me një përgjimin rekord 870 vetëm në Baltik 2016 , sipas agjencisë britanike.

Këtë muaj, kujton Reuters, Moska po mban ushtrimet e saj më të mëdha ushtarake që nga shpërbërja e Bashkimit Sovjetik, me rreth 1000 avionë në Lindjen e Largët ruse.

 

 

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re