Ndahen çmimet ‘Nobel’ në Letërsi, ja kush është shkrimtari që triumfoi në Stokholm

okfgn.jpg

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Ndahen Çmimet Nobel Abdulrazak Gurnah triumfon në Stokholm.

Romani i katërt i laureatit të letërsisë Abdulrazak Gurnah “Parajsa” (1994), përparimi i tij si shkrimtar, evoluoi nga një udhëtim kërkimor në Afrikën Lindore rreth vitit 1990 në një histori të trishtuar dashurie.

Abdulrazak Gurnah është një romancier Tanzanian, i cili shkruan në anglisht dhe është i vendosur në Mbretërinë e Bashkuar. Më të njohurit nga romanet e tij janë Parajsa (1994), e cila u përzgjodh si për Booker ashtu edhe për Çmimin Whitbread, Desertion (2005) dhe By the Sea (2001), i cili u listua për Booker dhe u përzgjodh për Los Angeles Times Çmimi i Librit.

Ai u nderua me Çmimin Nobel në Letërsi në 2021 “për depërtimin e tij të pakompromis dhe të dhembshur në efektet e kolonializmit dhe fatet e refugjatëve në gjirin midis kulturave dhe kontinenteve.

Nga 1980 në 1982, Gurnah dha leksione në Universitetin Bayero Kano në Nigeri. Më pas ai u transferua në Universitetin e Kentit, ku mori doktoraturën në vitin 1982. Tani është Profesor dhe Drejtor i Studimeve Pasuniversitare atje brenda Departamentit të Anglishtes. Interesi i tij kryesor akademik është në shkrimet postkoloniale dhe në diskurset që lidhen me kolonializmin, veçanërisht pasi ato lidhen me Afrikën, Karaibet dhe Indinë.

Ai ka redaktuar dy vëllime të Eseve mbi Shkrimin Afrikan, ka botuar artikuj mbi një numër shkrimtarësh post -kolonialë bashkëkohorë, përfshirë V. S. Naipaul, Salman Rushdie dhe Zoë Wicomb. Ai është redaktor i A Companion to Salman Rushdie (Cambridge University Press, 2007). “Ai ka shërbyer si redaktor kontribues në revistën Wasafiri që nga viti 1987. [5]

/faxweb

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë