Aktori i njohur Andon Qesari u nda kete te shtune nga jeta ne moshen 78 vjecare, pas nje semundje te rende, ben te ditur Vizion Plus.

Ai njihet si aktor dhe regjisor i shume roleve duke krijuar nje karriere te gjate artisitike. I lindur ne fshatin  Qeparo ne Vlore, Andon Qesari u diplomua si aktor.

Qesari ka luajtuar dhjetra role dhe njihet si rregjisori i suksesshem i filmit karnavalet e Korcea, pallati 176.

Ai mbante titullin artis i merituar.