Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Ambasadori i ri amerikan në Prishtinë, Jeffrey Hovenier, tha se në Kosovë si në çdo shtet tjerët ka ende punë të papërfunduara, por shtoi se e ardhmja e vendit është në duart e liderëve në Kosovë.

“SHBA-ja është partnere e qëndrueshme e Kosovës”, tha ai duke shtuar se Uashingtoni do të vazhdojë mbështetjen në shumë fusha.

“Do të punojmë me ju, me qeverinë tuaj, popullin, shoqërinë civile për të avancuar prioritetet tona të përbashkëta, ashtu siç presidentja Osmani bëri zotime në Samitin për Demokracinë dhe përfshijnë mbështetjen e mëtejmë të avancimit të zhvillimit të institucioneve të pavarura, gjyqësorit, sundimit të ligjit, luftimi i korrupsionit”, tha ai.

Hovenier tha se SHBA-ja përkrah përpjekjet e Qeverisë së Kosovës për integrimin në institucioneve evropiane, duke shtuar se do të mbështesin Kosovën “që të luajë rolin e saj të drejtë në rajon, në kontekstin paqësor dhe për të mirën e të gjithëve”.

Këtë të hënë, Hovenier dorëzoi letrat kredenciale te presidentja e Kosovës Vjosa Osmani. Ai tha se shërbimi në Kosovë është “nder i jetës së tij”.

Hovenier, gjatë konferencës së përbashkët për media me Osmanin tha se Kosova ka arritur që të vendoset në skenën globale si një shtet i suksesshëm demokratik dhe multietinik.

Ndërkaq, Osmani tha se Kosova dhe Shtetet e Bashkuara përfaqësojnë vlera të përbashkëta demokratike.

“Vendi ynë, Kosova, i beson dhe i përfaqëson vlerat që i përfaqësojnë Shtetet e Bashkuara. Dy popujt tanë besojnë në liritë demokratike dhe ne jemi të vendosur t’i mbrojmë ato gjithmonë, meqë i kemi fituar me shumë mund e sakrificë”, tha Osmani.

Hovenier pason Philip Kosnettin në postin e ambasadorit në Kosovë.

Hovenier është diplomat karriere i shërbimit të jashtëm amerikan, i cili ka qenë pjesë e stafit të të dërguarit të posaçëm të Kombeve të Bashkuara për statusin e Kosovës.

Mandati i ambasadorit të SHBA-së në Prishtinë është tre vjet. /rel/

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë