Mohamed Al-Fayed, ish-pronari i dyqanit të famshëm në Londër Harrods dhe i klubit tw futbollit Fulham, ka vdekur në moshën 94-vjeçare, njoftoi klubi Fulham të premten, më 1 shtator.

Mohamed Al-Fayed, një biznesmen me origjinë egjiptiane i njohur gjithashtu si pronar i Harrods, ndërtoi një perandori biznesi në Lindjen e Mesme përpara se të transferohej në Mbretërinë e Bashkuar në vitet 1970.

Më i madhi i tij, Dodi, vdiq së bashku me Dianën, Princeshën e Uellsit, në një aksident automobilistik, rrethanat e të cilit Al-Fayed ka kaluar vite duke hetuar, duke qëndruar kryesisht larg syve të publikut për dekadën e fundit, duke jetuar në rezidencën e tij në Surrey me gruan Heini.

Në një deklaratë të lëshuar të premten në mbrëmje, familja e tij tha: “Zonja Mohamed Al-Fayed, fëmijët dhe nipërit e saj dëshirojnë të konfirmojnë se burri i saj i dashur, babai i tyre dhe gjyshi i tyre, Mohamed, ndërroi jetë paqësisht nga pleqëria të mërkurën, më 30 gusht, 2023.

Ai gëzoi një pension të gjatë dhe të plotë i rrethuar nga njerëzit e tij të dashur. Familja ka kërkuar që në këtë moment të respektohet privatësia e tyre”.

Klubi i futbollit Fulham (Londër), i cili dikur zotërohet nga Al-Fayed, tha se ishte “shumë e trishtuar të mësosh” për vdekjen e tij.

“Ne i detyrohemi Mohamedit një  mirënjohjeje për atë që ai ka bërë për klubin dhe mendimet tona janë tani me familjen dhe miqtë e tij në këtë kohë të errët”, tha Fulham në një deklaratë.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re