Ndërron jetë në moshën 85-vjeçare, ‘babai’ i armëve bërthamore në Pakistan

Khan-0.jpg

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Abdul Qadeer Khan, i konsideruar si babai i programit të armëve bërthamore të Pakistanit dhe më vonë i akuzuar për kontrabandë të teknologjisë në Iran, Korenë e Veriut dhe Libi, ka vdekur në moshën 85-vjeçare.

Sipas The Guardian, shkencëtari i armëve bërthamore, i cili vitet e fundit ishte në gjendje të rëndë shëndetësore për shkak të problemeve me mushkërinë, ishte diagnostikuar ditët e fundit me Covid-19.

Khan vdiq pasi u transferua me probleme të mushkërive në spitalin KRL të qytetit, njoftoi transmetuesi shtetëror PTV. Ai ishte pranuar në të njëjtin spital në gusht me Covid-19. Pasi u kthye në shtëpi disa javë më parë, ai u nxitua përsëri pasi gjendja e tij u përkeqësua.

Khan u përshëndet si një hero kombëtar për transformimin e Pakistanit në fuqinë e parë islame të armëve bërthamore në botë dhe forcimin e ndikimit të tij kundër Indisë, rivalit dhe kombit të armatosur bërthamor.

Sidoqoftë, ai u shpall nga perëndimi si një renegat i rrezikshëm për ndarjen e teknologjisë me shtetet mashtruese bërthamore.

Për popullin e Pakistanit ai ishte një ikonë kombëtare.

Khan u lavdërua për sjelljen e kombit në nivel me Indinë në fushën atomike dhe mbrojtjen e tij “të padepërtueshme”, por ai e gjeti veten nën një kontroll ndërkombëtar kur u akuzua për ndarje të paligjshme të teknologjisë bërthamore me Iranin, Libinë dhe Korenë e Veriut.

Ai rrëfeu në 2004, pasi Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike vendosi shkencëtarët pakistanezë në qendër të një tregu të zi atomik global. I falur nga sundimtari ushtarak i Pakistanit Pervez Musharraf, ai u vendos në arrest shtëpiak për pesë vjet.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë