Ndërsa miliona evropianë po vuajnë nga vala e të nxehtit që po godet kontinentin me temperatura rekord, të tjerë po shkojnë për ski në…Afrikë.

Siç shkruan Associated Press, ribotuar nga Bloomberg, nuk ka arsye për t’u shqetësuar, pasi e gjithë kjo nuk është ende një shenjë e ndryshimit të klimës, por një … anomali magjepsëse e natyrës në Lesoto, një mbretëri e vogël malore në Afrikën e Jugut. Lesoto ka fenomenin e mëposhtëm gjeografik: është i vetmi vend në tokë ku çdo centimetër është më shumë se 1000 metra mbi nivelin e detit.

Kjo lejon që ky vend i veçantë të ketë borë kur vjen dimri në hemisferën jugore. Dhe megjithëse dimrat e ftohtë janë të rrallë në Afrikën e Jugut, bora dhe pistat e skive janë edhe më të rralla. Në një lartësi prej 3000 metrash janë malet Maluti, i vetmi vendpushim skish në Afrikë.

Dhe siç thonë vizitorët, ata kurrë nuk kanë parë kaq shumë borë në jetën e tyre…/tesheshi.com/

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re