Home BOTA “Ndjenja e tradhtisë”: familja e Shireen Abu Akleh i shkruan Biden-it

“Ndjenja e tradhtisë”: familja e Shireen Abu Akleh i shkruan Biden-it

0
“Ndjenja e tradhtisë”: familja e Shireen Abu Akleh i shkruan Biden-it

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Anëtarët e familjes së Shireen Abu Akleh kanë shprehur zemërimin e tyre ndaj presidentit amerikan Joe Biden, duke akuzuar administratën e tij se po përpiqet të mbulojë atë që ata thonë se është “vrasja jashtëgjyqësore” e gazetares së Al Jazeera-s nga forcat izraelite.

Në një letër të dërguar të premten, disa ditë përpara vizitës së Biden në Izrael, familja i kërkoi presidentit amerikan të takohej me të afërmit e gazetares së vrarë, të publikojë informacionin që Uashingtoni ka mbledhur për ngjarjen dhe të bëjë presion për përgjegjësi.

Familja gjithashtu i bëri thirrje administratës Biden të tërhiqte një deklaratë të Departamentit të Shtetit të 4 korrikut që thoshte se plumbi që vrau Abu Akleh “me gjasë” erdhi nga një pozicion i ushtrisë izraelite, por arriti në përfundimin se të shtënat nuk ishin të qëllimshme.

“Ne, familja e Shireen Abu Akleh, po shkruajmë për të shprehur pikëllimin, zemërimin dhe ndjenjën e tradhtisë në lidhje me përgjigjen e papranueshme të administratës suaj ndaj vrasjes pa gjyq të motrës dhe të afërmes sonë nga forcat izraelite më 11 maj 2022, ndërsa ishte në detyrë në qytetin e pushtuar palestinez Jenin në Bregun Perëndimor”, thuhet në dokumentin e nënshkruar nga vëllai i saj Anton në emër të familjes.

Në letër thuhet se Abu Akleh ishte një udhërrëfyese dhe mentore e shumë gazetareve femra palestineze dhe se ajo ishte një shtetase amerikane.

E vrarë nga një plumb në kokë

“Pavarësisht se kishte veshur një helmetë dhe një jelek mbrojtës që lexonte qartë “Shtyp”, Shireen u vra nga një plumb në kokë, qëlluar nga izraelitët”, shtohet në letër.

Letra u dërgua katër ditë pas njoftimit të Departamentit të Shtetit, i cili përshkruante vrasjen e Abu Akleh si “rezultat i paqëllimshëm i rrethanave tragjike”.

Pavarësisht videove, rrëfimeve të dëshmitarëve okularë dhe shumë hetimeve nga media të pavarura, të cilat treguan se nuk kishte palestinezë të armatosur aty pranë, deklarata e SHBA-së vendosi në kontekst përgjigjen izraelite ndaj “një serie sulmesh terroriste në Izrael”.

Zëdhënësi i Departamentit të Shtetit Ned Price ndërkohë pranoi se SHBA nuk kishte kryer hetimin e vet, por se deklarata ishte një “përmbledhje” e hetimeve nga Autoriteti Palestinez dhe Izraeli. Administrata amerikane deklaroi gjithashtu se një “analizë e detajuar mjeko-ligjore” e plumbit që vrau Abu Akleh u zbulua se ishte shumë i dëmtuar për të përcaktuar burimin e tij.

Një hetim nga Autoriteti Palestinez arriti në përfundimin se forcat izraelite vranë qëllimisht Abu Akleh, me një plumb në kokë.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë