Skip to content

Në bregdet plazh, në mal rrebeshe shiu dhe rrufe

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Edhe për 24 orët e ardhshme vendi ynë do të ndikohet nga kushte të qëndrueshme atmosferike.

 

Moti parashikohet i kthjellët si dhe alternime vranësirash kalimtare përgjatë relieveve malore në verilindje të vendit. Vranësirat në relievet e larta malore të zonës veriut do të shoqërohen me reshje shiu afatshkurtra në formën e shtrëngatave.

 

Në mënyrë të izoluar këto reshje do të jenë në formën e rrebesheve dhe stuhive shoqëruar me breshër lokal dhe rrufe.

 

Era do te fryjë me drejtim juglindje – veriperëndim me shpejtësi mesatare 1-3m/s ndërsa përgjatë vijës bregdetare era me shpejtësi deri në 4-6m/s, shoqëruar me valëzim në dete të forcës 1-2 ballë.            

 

Temperaturat parashikohen: në zona malore 13 deri 32°C ,  në zona e ulëta 15 deri 34°C , në zona bregdetare 15 deri 32°C.

 

Mbi Rajonin e Ballkanit vijojnë të qarkullojnë masa ajrore të qëndrueshme dhe të nxehta me origjinë nga Afrika e Veriut.

 

Moti parashikohet i kthjellët dhe i nxehtë me vranësira kalimtare në orët e mesditës të cilat në relievet malore në pjesën veriore do të shoqërohen me reshje shiu afatshkurtra në formë shtrëngatash.

 

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë