Në formë pa dietë? Po është e mundur!

Humbja e peshës pa shumë përpjekje madje dhe më mirë pa ndjekur një dietë është “ëndrra e të gjithëve”. Me disa rregulla shumë të thjeshta sigurisht që arrihet.

1) FILLONI VAKTIN GJITHMONË ME NJË GOTË UJË DHE NJË SALLATË
Nëse jemi të mirë hidratuar ndjehemi dhe më të plotë ,gjë kjo që ndihmon për të ngrën më pak. Një mënyrë shumë e mirë, fillimi vaktit me një gotë uji dhe i shoqëruar më pas me disa perime të pa gatuara (si përshembull sallatë).

2) ECNI MË SHUMË
Edhe nëse nuk bëni një aktivitet fizik mund të përpiqeni të lëvizni dhe të ecni më shumë. Evitoni ashensorin dhe merrni shkallët,bëni disa pushime herë pas here nga puna në kompjuter,parkoni makinën më larg dhe shkoni në këmb atje ku duhet të shkoni,etj.

3) KUJDES ME PORCIONET E VAKTEVE
Gabimi që bëhet shpesh është tejkalimi porcioneve gjatë ngrënies. Është më mirë t’i ndani që në fillim ose të përdorni pjata të vogla për të shmangur ngrënien e tepërt.

4) ÇOKOLLATË FONDENTE SI ËMBËLSIRË
Nëse doni të konsumoni diçka të ëmbël shmangni biskotat dhe ëmbëlsirat e tjera,merreni veten me disa copa çokollatë fondente të cilat janë dhe të shijshme dhe të shëndetshme. Dhe sipas studimeve të konsumosh me moderim çokollatë fondente ,ndihmon në mbajtjen e peshës. Duke reduktuar kështu dhjamin në pjesë të ndryshme të trupit ,sidomos në pjesën e barkut.

5) JO PIJEVE KALORIKE!
Vëmendje gjithashtu dhe për kaloritë “boshe” që janë tek lëngjet e frutave, verë,pije alkoolike ose madje dhe pije të gazuara. Në vend të këtyre mund të përdorni çaj ose ujë të aromatizuar me përbërës natyral.

6) MIDIS VAKTEVE
Të konsumosh diçka midis vakteve është shumë e rëndësishme për të mos arritur shumë të uritur në vaktet kryesore dhe ta ekzagjerojmë. Të evitohen me mirë patatinat dhe crackers, të përqëndrohemi gjithmonë tek produktet të pasura me proteina dhe me fibra të tilla si frutat e thata.

7) HANI NJË DARKË TË LEHTË DHE HERËT
Ne shpesh e nënvlerësojmë konsumimin e darkës së lehtë dhe më herët seç e konsumojmë zakonisht për të humbur peshë. Të hash darkën shumë vonë pas perëndimit të diellit shkakton probleme të tretjes dhe gjumit duke ndikuar negativisht në metabolizëm dhe duke krijuar yndyrën në trup.

/shkollaeshendetit.com

https://berati.tv/wp-content/uploads/2023/02/makina-me-qera.png