Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Zyrtarët amerikanë janë në bisedime me Katarin për të furnizuar vendet evropiane me gaz natyror të lëngshëm (LNG) në rast se pushtimi rus i Ukrainës çon në mungesa në kontinent, thonë raportet e gazetave.

Dy njerëz të afërt me këtë çështje i thanë Bloomberg se Presidenti Joe Biden planifikon të ftojë emirin e shtetit të Gjirit, Sheikh Tamim bin Hamad Al Thani, për të vizituar Shtëpinë e Bardhë, ndoshta më vonë këtë muaj. Shtohet se takimi mes Bidenit dhe Shejh Tamimit ka qenë në përgatitje për disa kohë.

Shtetet e Bashkuara janë të shqetësuara se Rusia po përgatitet për mundësinë e një sulmi të ri ushtarak ndaj vendit që e sulmoi pjesërisht në vitin 2014, ndërsa Moska mohon planifikimin e një sulmi ndaj Ukrainës.

Bashkimi Evropian është i varur nga Rusia për rreth një të tretën e nevojave të saj për gaz dhe sanksionet e SHBA-së për çdo konflikt mund të prishin atë furnizim.

Çdo ndërprerje në furnizimin me gaz të Rusisë në Evropë do të përkeqësonte krizën energjetike të shkaktuar nga mungesa e karburantit.

Bisedimet e Departamentit të Shtetit me kompanitë energjetike u drejtuan nga këshilltari i lartë i sigurisë së energjisë Amos Hochstein, tha një zyrtar i lartë i Departamentit të Shtetit të SHBA për Reuters, duke folur në kushte anonimiteti.

“Shtetet e Bashkuara kanë premtuar të mbulojnë Evropën nëse ka mungesë të energjisë për shkak të konflikteve ose sanksioneve,” tha një burim tjetër për agjencinë.

“Amos po shkon te kompanitë e mëdha prodhuese të LNG-së dhe vende si Katari për të parë nëse mund të ndihmojnë Shtetet e Bashkuara”, shtoi ai, duke iu referuar Hochstein.

Autoritetet e Katarit nuk iu përgjigjën menjëherë një kërkese për koment.

Moska ka alarmuar Perëndimin me akumulimin e trupave pranë Ukrainës në dy muajt e fundit, pas pushtimit të gadishullit ukrainas të Krimesë në vitin 2014 dhe mbështetjes për separatistët që po luftojnë kundër trupave të Kievit në Ukrainën lindore.

Më herët, Biden i tha presidentit rus Vladimir Putin se lëvizja e re e Rusisë drejt Ukrainës do të shkaktonte sanksione dhe një prani të shtuar të SHBA-së në Evropë.

Rusia mohon planifikimin e një sulmi në Ukrainë dhe thotë se ka të drejtë të lëvizë trupat e saj në tokën e saj sipas dëshirës.

Ndërkohë, sekretari amerikan i shtetit Antony Blinken dhe ministri i jashtëm rus Sergei Lavrov u takuan në Gjenevë të premten në atë që ai tha se ishte një “moment kritik” në krizë.

Shumica e diplomatëve thanë se ishin të hapur për dialog të mëtejshëm pasi bisedimet nuk treguan shenja përparimi.

Vendet anëtare të BE-së marrin rreth 40 për qind të furnizimeve të tyre me gaz natyror nga Rusia, ku shumica kalon përmes Ukrainës.

Katari është një nga prodhuesit më të mëdhenj të LNG dhe shumica e karburanteve shiten në vendet e Azisë Lindore.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë