Home TE TJERA STILJETE “Në shekullin e 21-të, shijet tona, kimia e trurit tonë, biokimia jonë, hormonet tona dhe kuzhinat tona janë…”/ Thëniet më të Bukura të Himan

“Në shekullin e 21-të, shijet tona, kimia e trurit tonë, biokimia jonë, hormonet tona dhe kuzhinat tona janë…”/ Thëniet më të Bukura të Himan

0
“Në shekullin e 21-të, shijet tona, kimia e trurit tonë, biokimia jonë, hormonet tona dhe kuzhinat tona janë…”/ Thëniet më të Bukura të Himan

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Ai është një autor i famshëm, i librit të njohur gjërësisht tashmë, Dieta Pegane, por mbi të gjitha ai është një mjek i mirë dhe një humanist i madh.

Për kënaqësinë e lexuesve tanë ne kemi sjellë një koleksion me thëniet apo nëse doni, thirrjet, më të bukura të Mark Himan.

Në shekullin e 21-të, shijet tona, kimia e trurit tonë, biokimia jonë, hormonet tona dhe kuzhinat tona janë rrëmbyer nga industria ushqimore.

Kodi juaj postar është një përcaktues më i madh i rezultateve tuaja shëndetësore sesa kodi juaj gjenetik.

Kaloritë nga proteinat ndikojnë në trurin tuaj, qendrën tuaj të kontrollit të oreksit, kështu që ju jeni më të ngopur dhe të kënaqur.

Fëmijët me obezitet dhe diabet bëjnë jetë më të varfër, ata shpesh nuk e mbarojnë shkollën dhe fitojnë shumë më pak se homologët e tyre të shëndetshëm.

Krijimi i një bote më të shëndetshme është një akt revolucionar, të cilin mund ta filloni që tani.

Mos më keqkuptoni, unë e admiroj elegancën dhe vlerësoj gjërat më të bukura në jetë. Por për mua, bukuria qëndron në thjeshtësi.

Nuk kam nevojë për mbushësit, aditivët, sasitë e tepërta të sheqernave, yndyrave, kripërave dhe masave të tjera të marra për të njollosur mirësinë natyrore të ushqimit të vërtetë.

Kam provuar një ushqim të mrekullueshëm! Megjithatë, kur mendoj për vaktet më luksoze dhe të shijshme që kam ngrënë, vizionet e ushqimit të thjeshtë të bërë nga disa përbërës natyralë janë ato që më emocionojnë më shumë.

Duket se për shumë njerëz kura për aknet është në fund të pirunit të tyre, jo në një bllok recetash.

Thjesht hani më pak dhe ushtrohuni më shumë.

Ndryshimi i stilit të jetesës dhe ndryshimet në dietë funksionojnë më shpejt, më mirë dhe më lirë se çdo mjekim dhe janë po aq efektivë ose më efektivë se bajpasi gastrik pa asnjë efekt anësor apo komplikacion afatgjatë.

Nuk ka asnjë arsye të justifikuar shkencërisht – ose provë – për të supozuar se obezët janë më të dëmtuar në karakter ose sjellje.

Dieta jonë tipike perëndimore është plot me yndyrna inflamatore – yndyrna të ngopura, yndyrna trans, shumë omega-6, vajra bimore inflamatore, të përpunuara si vajrat e sojës dhe misrit. Këto rrisin IGF-1 dhe stimulojnë folikulat e puçrrave.

Një pjesë e trajnimit tim ishte të mësoja se si t’i referoja pacientët te kardiologët për problemet e zemrës, te gastroenterologët për problemet e stomakut dhe te reumatologët për dhimbjet e kyçeve. Duke qenë se shumica e mjekëve janë trajnuar në këtë mënyrë, nuk është çudi që pacienti mesatar ka gjashtë mjekë dhe merr pesë medikamente të ndryshme.

Vënia e tepërt e theksit te një diagnozë po/jo, që do të thotë se ose keni një sëmundje ose nuk keni, mund t’i bëjë që edhe mjekët më me qëllime të mira të humbasin shkaqet themelore dhe shenjat e hershme paralajmëruese të sëmundjes.

Duket se nuk mund ta mposhtni Nënën Natyrë.

Qëndroni larg qumështit. Është ushqimi i përsosur i natyrës – por vetëm nëse jeni viç.

Këshilla më e mirë është të shmangni ushqimet me pretendime shëndetësore në etiketë, ose më mirë të shmangni në radhë të parë ushqimet me etiketa.

Trupi ruan ekuilibrin vetëm në disa mënyra. Në fund të ditës, sëmundja shfaqet kur këto sisteme bazë janë jashtë funksionit.

Industria ushqimore përfiton nga ofrimi i ushqimeve me cilësi të dobët me vlera të dobëta ushqyese që njerëzit i hanë shumë.

Fuqia e komunitetit për të krijuar shëndet është shumë më e madhe se çdo mjek, klinikë apo spital.

Vetë fakti që ne po bëjmë një bisedë kombëtare për atë që duhet të hamë, që po luftojmë me pyetjen se cila është dieta më e mirë, është simptomatike se sa larg jemi larguar nga kushtet natyrore që krijuan speciet tona, nga akti i thjeshtë i ngrënies së ushqimit të vërtetë, të plotë dhe të freskët.

Ka mënyra për të ulur dëshirat duke balancuar natyrshëm sheqerin në gjak.

Sot nuk ka as fruta dhe perime të mjaftueshme në këtë vend për t’i lejuar të gjithë amerikanët të ndjekin udhëzimet e qeverisë për të ngrënë pesë deri në nëntë racione në ditë.

Kur të bëjmë një akt revolucionar të hamë ushqim të vërtetë, do të jemi në telashe.

Ndërsa humbja e peshës është e rëndësishme, ajo që është më e rëndësishme është cilësia e ushqimit që vendosni në trupin tuaj – ushqimi është informacion që ndryshon shpejt metabolizmin dhe gjenet tuaja.

Ju keni më shumë gjasa të jeni mbipeshë nëse shoku i shokut tuaj është mbipeshë sesa nëse prindërit tuaj janë mbipeshë.

Ju nuk mund të bëni ushtrime për të dalë nga një dietë e keqe.

Ju nuk mund të kontrolloni nxitjet primitive dhe hormonet që drejtojnë sjelljen tuaj të të ngrënit.

Rrjetet tuaja sociale mund të kenë më shumë rëndësi se rrjetet tuaja gjenetike. Por nëse miqtë tuaj kanë zakone të shëndetshme, ju keni më shumë gjasa gjithashtu. Kështu që gjeni miq të shëndetshëm.

Së pari, kur përpiqeni të kufizoni kaloritë dhe të ushtroheni më shumë, trupi juaj është i pajisur për të perceptuar një situatë urie. Kjo ju bën të lodhur (kështu që lëvizni më pak dhe kurseni energji) dhe jeni të uritur (kështu që hani më shumë), dhe ngadalëson metabolizmin tuaj (që të mos vdisni!). Kjo formulë ‘hani më pak, ushtroni më shumë’ nuk është shumë e suksesshme për shumicën e njerëzve. Mund të funksionojë për një kohë të shkurtër, sigurisht, por më pak se 10 përqind e njerëzve humbin peshë dhe e mbajnë atë për një vit; pothuajse gjithmonë do të tërhiqeni dhe do të rifitoni peshën.

Së dyti, kur hani karbohidrate dhe sheqer, insulina rritet dhe sheqeri në gjak bie. Insulina drejton shumicën e karburantit të disponueshëm në qarkullimin tuaj të gjakut në qelizat dhjamore, veçanërisht në qelizat dhjamore rreth mesit tuaj, të njohura ndryshe si yndyra e barkut. Pra, trupi juaj është i uritur për karburant dhe kjo stimulon trurin tuaj që t’ju bëjë të hani më shumë.

Ju mund të keni një vit energji të ruajtur në indin tuaj dhjamor dhe megjithatë të ndiheni sikur po vdisni nga uria. E vetmja gjë që mund ta ndalojë këtë cikël vicioz është të hani shumë yndyrë dhe të hiqni dorë nga karbohidratet dhe sheqeri i rafinuar. Një dietë e pasur me yndyrë dhe me pak karbohidrate çon në një metabolizëm më të shpejtë dhe humbje të qëndrueshme në peshë.

Manaferrat janë në krye të listës me përmbajtjen më të madhe të lëndëve ushqyese dhe më pak sheqerna.

Lexoni listat e përbërësve dhe mos hani asgjë me fjalën “hidrogjenizuar” në etiketë.

/shkollaesuksesit.com

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë