Skip to content

Në vendin budist, viktima jo vetëm muslimanët

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Dhjetëra fëmijë janë vrarë në Mianmar që nga grushti i shtetit të vitit të kaluar, jo vetëm në zjarr të kryqëzuar në përleshje, por edhe si objektiva të qëllimshme të ushtrisë me qëllimin për t’i shkaktuar vuajtje të mëdha njerëzve, tha një ekspert i Kombeve të Bashkuara.

Sipas raportit të raportuesit special të OKB-së për të drejtat e njeriut në Mianmar, Tom Andrews, të miturit janë rrahur dhe therur me thikë, thonjtë ose dhëmbët e tyre janë nxjerrë gjatë marrjes në pyetje, ndërsa disa janë detyruar të vuajnë ekzekutime të rreme, transmeton Reuters.

Thuhet se junta në pushtet ka qortuar vazhdimisht OKB-në dhe vendet perëndimore për ndërhyrje në punët e brendshme dhe ka hedhur poshtë akuzat për kryerjen e krimeve.

Sipas agjencive të OKB-së, grupeve humanitare dhe organizatave të shoqërisë civile, raportet thonë se rreth 250,000 fëmijë janë zhvendosur në luftime dhe të paktën 382 janë vrarë ose gjymtuar, duke përfshirë sulmet ajrore ose artilerinë e rëndë.

“Sulmet e pamëshirshme të juntës ndaj fëmijëve nënvizojnë shthurjen dhe gatishmërinë e gjeneralit për të shkaktuar vuajtje të mëdha mbi viktimat e pafajshme në një përpjekje për të nënshtruar njerëzit,” tha Andrews.

Mianmari ka qenë në trazira që kur ushtria mori pushtetin në fillim të vitit të kaluar dhe filloi një përballje të ashpër me kundërshtarët, duke shkaktuar një reagim të dhunshëm nga grupet e porsaformuara të rezistencës.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë