Skip to content

Negociatat me BE-në/ Rama largon Zef Mazin, Kryenegociatore dhe Ministre Shteti bëhet Majlinda Dhuka

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Kjo jave ka nisur me dy ndryshime te rendesishme ne kabinetin qeveritar. Rama njoftoi shkarkimin e arben Ahmetajt si numri dy i Keshillit te Ministrave, duke caktuar ne kete pozicion Belinda Ballukun.

 

Nje tjeter levizje ka qene edhe shkarkimi i Zef Mazit nga pozicioni i negociatorit me Bashkimin Europian.

 

Ne vend te nje profili diplomati si ambasadori Zef Mazi, kreu i qeverise ka sjell Majlinda Dhukën.

 

Dhuka do te jete kryenegociatore e negociatave per anetaresim, nje proces i gjate qe sapo ka nisur, e po ashtu ajo do te jete Ministre Shteti per marredheniet me BE-në, prane kryeministrit.

 

Tani që prioriteti i Rindërtimit ia le vendin prioritetit të Negociatave me BE,ndërron profili i ministrit të Shtetit. Majlinda Dhuka,një profil i lartë teknik në vend të profilit të lartë diplomatik të ambasadorit Mazi, bëhet Kryenegociatore& Ministre Shteti pranë kryeministrit.Falenderoj Zef Mazin për kontributin në arritjen e madhe historike të çeljes së negociatave; dy bashkëpunëtorë të vlefshëm në një rrugë sfidash që vazhdon.’- shkruan Rama ne twitter..

 

 

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë