Ka ndërruar jetë në moshën 35-vjeçare Nicky Newman, një nga ndikueset më të përkushtuara në luftën kundër kancerit të gjirit.

Pasi u diagnostikua me kancer gjiri, Newman iu përkushtua ndërgjegjësimit të grave në mbarë botën. Motoja e saj ishte: “Kap jetën!” dhe u përpoq të rriste dukshmërinë e zbulimit të hershëm të kancerit të gjirit.

Qëllimi i saj ishte i thjeshtë dhe fisnik: të parandalonte gratë e tjera që të kalonin atë që kishte përjetuar gjatë pesë viteve të fundit. Duke marrë parasysh që 2.3 milionë gra diagnostikohen me kancer gjiri çdo vit, dhe 685,000 vdesin prej tij, mesazhi i Nicky-t ishte i rëndësishëm dhe i nevojshëm.

Ajo u diagnostikua në vitin 2018 dhe kur u shtrua në spital, analizat zbuluan një tumor në gjoks që tashmë ishte përhapur, kishte metastazuar dhe ishte i pashërueshëm.

Pavarësisht lajmeve të vështira, Newman iu përkushtua punës për të rritur ndërgjegjësimin me një buzëqeshje.

Nicky Newman informoi ndjekësit e saj në Instagram: “Nëse po e lexoni këtë, do të thotë se kam vdekur. Kam pesë vjet që luftoj, jo keq për dikë me kancer të gjirit në fazën e katërt!”

Mesazhi u postua nga bashkëshorti i Nicky-t një javë pas vdekjes së saj.

Është e thjeshtë: kanceri fitoi dhe të gjithë e dinim se do të ndodhte,” shkroi Nicky në mesazhin e saj të fundit.

Një numër ndjekësish kanë lënë mesazhe prekëse në komente, me bashkëshortin e saj duke premtuar se do të vazhdojë të japë informacion, mbështetje dhe të vazhdojë të rrisë ndërgjegjësimin për kancerin e gjirit në emër të Nicky-t. /tesheshi.com/

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re