Nëse SHBA refuzon të dorëzojë F-16, Turqia do t’i drejtohet avionëve rusë

w_57063666.jpg

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Turqia mbetet e gatshme të shqyrtojë opsionin e blerjes së avionëve luftarak Su-35 dhe Su-57 të prodhuar nga Rusia nëse Ankaraja nuk arrin të arrijë një marrëveshje me Uashingtonin për dorëzimin e avionëve amerikanë F-16, tha të hënën udhëheqësi i industrisë turke të mbrojtjes Ismail Demir.

“Nëse Shtetet e Bashkuara nuk miratojnë marrëveshjen F-16 pas situatës me F-35, Turqia nuk do të jetë pa alternativa. Çështja e Avon Su-35 dhe Su-57 mund të ngrihet përsëri në çdo kohë,” tha ai për kanalin televiziv turk NTV, transmeton Tass.

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan tha më 17 tetor se Shtetet e Bashkuara mund t’i shesin Turqisë avionë luftarakë F-16 pasi vendosën të përjashtonin Ankaranë nga programi i zhvillimit të avionëve të gjeneratës së pestë F-35, të gjitha pas blerjes nga Turqia të sistemit rus S-400.

Në të njëjtën ditë, Reuters raportoi se Turqia kishte dërguar një ofertë zyrtare në Shtetet e Bashkuara për blerjen e 40 F-16 dhe 80 paketave të nevojshme për të modernizuar F-16 tashmë ekzistues në Forcat Ajrore Turke.

Në vitin 2017, Moska dhe Ankaraja nënshkruan një marrëveshje për dërgimin e sistemeve ruse të mbrojtjes ajrore S-400 në Turqi, duke e bërë atë anëtarin e parë të NATO-s që bleu këtë armë mbrojtëse nga Rusia.

Vendimi i Ankarasë për të blerë sisteme mbrojtëse ruse ka zemëruar Shtetet e Bashkuara dhe NATO-n dhe deri më tani Uashingtoni nuk i ka ndalur përpjekjet për ta detyruar Turqinë të kthejë sistemin e mbrojtjes ajrore të Rusisë.

Turqia nuk u dorëzua nën presionin amerikan dhe njoftoi se do të mbante sistemin S-400.

Uashingtoni u përgjigj duke përjashtuar Ankaranë nga programi amerikan i zhvillimit F-35.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë