Naftali Bennett së shpejti mund të dëbojë Benjamin Netanyahun nga pozicioni i kryeministrit izraelit.

Bennett është një multimilioner 49-vjeçar dhe ish-sipërmarrës i teknologjisë i cili hyri në politikë falë retorikës së krahut të djathtë dhe fetar-nacionalist.

Kreu i partisë Yamina, i cili ka fituar votat e votuesve të djathtë gjatë gjithë karrierës së tij, është i njohur për thirrjen për aneksimin e Izraelit të pjesëve të Bregut Perëndimor të okupuar.

Ai vlerësohet të jetë një politikan i zjarrtë që nuk i shmanget polemikave, është ultraliberal në ekonomi dhe mban një qëndrim agresiv në politikë ndaj Iranit.

Multimilioner dhe ish-komando

Ai ndan një qasje ideologjike me Netanyahun, në qeverinë e të cilit ai ka qenë në disa raste.

Por vitet e fundit, ata e kanë gjetur veten në anët e kundërta.

Të dielën, Bennett tha se do të formonte një koalicion qeverisës që do t’i jepte fund sundimit të Netanyahut.

Ai ka arritur një marrëveshje me partinë Yair Lapid për një koalicion për të hequr kryeministrin.

Lapid ofroi një ndarje të pushtetit, sipas së cilës Bennett do të kishte një shans të ishte kryeministri i parë në sistemin e rradhës.

Prindërit e Bennett, një ish-komando i forcave speciale që jeton në qytetin qendror të Raanana me gruan dhe katër fëmijët e tij, kanë lindur në Shtetet e Bashkuara.

Ai hyri në politikë pasi shiti një kompani teknologjike në 2005 për 145 milion dollarë.

Një vit më vonë, ai u bë shefi i shtabit të Netanyahut, i cili ishte në opozitë në atë kohë.

Bregu Perëndimor, jo nën okupim

Pasi u largua nga zyra e tij, në 2010 ai u bë njeriu i parë i Këshillit Yesha, i cili lobon për emigrantët hebrenj në Bregun Perëndimor të okupuar.

Dy vjet më vonë, ai mori partinë e ekstremit të djathtë të Shtëpisë Hebraike, e cila u kërcënua me zhdukje.

Ai katërfishoi praninë e saj në parlament ndërsa bënte deklarata me retorikë inflamatore ndaj palestinezëve.

Në vitin 2013, ai tha se “terroristët palestinezë duhet të vriten, jo të lirohen”.

Ka shkaktuar polemikë në disa raste.

Ai një herë tha se Bregu Perëndimor nuk është nën okupim, sepse “nuk ka pasur kurrë një shtet palestinez atje”, dhe se konflikti izraelito-palestinez nuk mund të zgjidhet, por duhet të durohet.

Pandemia ka “mbytur” retorikën e krahut të djathtë

Ai shërbeu si ministër i ekonomisë, ministër i arsimit dhe ministër i mbrojtjes në kabinetin e Netanyahut dhe partia e tij, të cilën ai e ndryshoi emrin e saj në Yamina (djathtas), ishte pjesë e koalicionit të Netayahut deri në vitin 2018, kur ajo u shpërbë.

Në maj të vitit të kaluar, Bennett nuk u ftua në qeverinë e bashkimit kombëtar Netanyahu, e cila u interpretua si një shprehje e intolerancës personale të kryeministrit ndaj tij, edhe pse ata ndajnë të njëjtën ideologji.

Si një opozitar, Bennett ka mbytur retorikën e krahut të djathtë përmes pandemisë së virusit Corona dhe është përqendruar në krizën shëndetësore, duke njoftuar plane për të luftuar virusin dhe për të ndihmuar ekonominë.