Home SHQIPERIA Nga ‘harbimi’ në festa te infektimi me Covid, rekord të prekurish në Elbasan, flet mjekja epidemiologe

Nga ‘harbimi’ në festa te infektimi me Covid, rekord të prekurish në Elbasan, flet mjekja epidemiologe

0
Nga ‘harbimi’ në festa te infektimi me Covid, rekord të prekurish në Elbasan, flet mjekja epidemiologe

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Fotografitë nga grumbullimet e fundvitit, si me shoqërinë, ashtu dhe me kolektivin e punës ishin mbizotëruese në rrjetet sociale në javën e fundit të 2021, teksa rregullat për distancimin social apo mbajtjen e maskës ishin pothuajse jo ekzistente në vend, në ambiente publike e transport urban.

Tashmë këto festime e grumbullime ua kanë lënë vendin vizitave në klinika për të bërë testin e Covid, apo te mjeku për t’u kuruar për pasojat. Në Elbasan rastet positive janë rritur në mënyrë të menjëhershme.

102 raste positive rezultojnë në 24 orët e fundit në qarkun e Elbasanit, 70 prej tyre i takojnë vetëm bashkisë Elbasan. Mjekja epidemiologe Erleta Hila pohon se situata është sektorin e shëndetësisë është kaotike, duke ia faturuar të gjithë përgjegjësinë mos respektimit të masave në fundvit.

Vaksinimi me detyrim për punonjësit e administratës dhe atyre të shërbimeve publike ka sjell rritjen e të vaksinuarve në Elbasan. Mjekja Hila thotë se vetëm në ditët e fundit janë vaksinuar nga ky sektor 220 persona.

Me shqetësim për rritjen e të infekuarve shprehen edhe qytetarët Elbasanas, ndonëse jo të gjithë mendojnë se shkak I rritjes së numrave janë grumbullimet në fundvit.

Edhe të dhënat në urgjencë  tregojnë se nga tendenca e ngadalësimit të përhapjes të infeksionit Covid-19 në muajin dhjetor, pas festimeve në vend ka nisur shtimi i rasteve të reja pozitive.  Aktualisht në qarkun e Elbasanit rezultojnë pozitiv 757 persona , duke e renditur të katërtin në vend për nga numri I të infektuarve.

në Facebook, klikoni Join Group

/faxweb

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë