Nga katastrofa në katastrofë: ç’po ngjet me Greqinë?

poplave.jpg

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Pas një vere me temperatura rekord, të cilat ndezën zjarre të paparë pyjorë në të gjithë Greqinë, vendi tani është goditur nga një stuhi e dytë në më pak se shtatë ditë.

“Ne kemi parë tashmë sasi të pazakonta shiu në pjesë të vendit, por nga e enjtja presim që ky sistem moti të krijojë një situatë të re të rrezikshme, veçanërisht në ato zona ku toka tashmë është e ngopur dhe përrenjtë janë të tejmbushur,” tha Dr. Costas Lagouvardos, drejtor i kërkimit në Observatorin Kombëtar në Athinë.

Fatkeqësisht, stuhitë tashmë kanë bërë punën e tyre; më shumë se 200 shtëpi u dëmtuan gjatë fundjavës në Euboea pasi shirat e shumtë dhe përmbytjet i bënë rrugët të pakalueshme.

“Situata është dramatike.Grumbuj balte pushtuan fshatin,” tha Giorgos Tsapourniotis, kryebashkiaku i Mantoudi, duke i krahasuar skenat me një katastrofë biblike.

Stuhia arriti në Athinë të enjten. Ajo rrëzoi deri mure, në disa lagje fëmijët u detyruan të evakuoheshin nga shkollat, ndërsa shërbimi meteorologjik lëshoi ​​një paralajmërim të kuq duke u thënë njerëzve që të shmangin lëvizjet e panevojshme.

Eshtë vlerësuar se 300,000 hektarë pyje dhe shkurre u dogjën në Greqi gjatë verës për shkak të temperaturave që arritën në 47.1 ° C, që është historikisht vlera më e lartë e regjistruar. Më shumë se një e treta e zonës së shkatërruar ishte e vendosur në veri të ishullit Euboea. Javët e fundit, autoritetet kanë urdhëruar pastrimin e shtretërve të lumenjve ndërsa njerëzit grumbullojnë thasë me rërë rreth shtëpive të tyre.

Zonat e pyllëzuara në veri të kryeqytetit u shkatërruan gjithashtu nga zjarret në gusht.

“Ne jemi dëshmitarë të humbjes së shërbimeve kritike të ekosistemit të ofruara nga pyjet,” tha Demetres Karavellas, i cili kryeson WWF në Greqi.

Aftësia natyrore e tokës për të mbajtur ujin, dmth. për të vepruar si një mekanizëm i kontrollit të përmbytjeve, u prish nga zjarret këtë verë. Grekët thonë se pa ndihmën e zjarrfikësve të mbërritur nga njëzet vende, ata nuk do të kishin qenë në gjendje të zbusnin zjarret.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë