Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan, tha se një shtëpi e re do të ndërtohet sa më shpejt të jetë e mundur për çdo qytetar të Izmirit shtëpia e të cilëve u shkatërrua në tërmetin e së premtes.

Erdogan foli në kongresin e Partisë për Drejtësi dhe Zhvillim (AK Parti) në qytetin lindor turk Van, dhe me atë rast ai preku tërmetin e djeshëm që goditi qytetin perëndimor turk të Izmirit, në të cilin, sipas informacionit të fundit, të paktën 26 persona vdiqën, raporton Anadolia.

Presidenti turk dërgoi mesazhe ngushëllimi për familjet e qytetarëve të vrarë të Izmirit dhe për të gjithë popullin turk dhe u uroi të plagosurve një shërim të shpejtë.

“Ne do të ndërtojmë dhe do t’u dorëzojmë shtëpi të reja të gjithë qytetarëve të Izmirit shtëpitë e të cilëve u shkatërruan në tërmet sa më shpejt të jetë e mundur,” tha Erdogan.

Kujtojmë se Turqi, me direktivë të Erdoganit, do ndërtojë 500 banesa në Laç, pas të pastrehët e atyshëm nga tërmeti i 26 nëntorit.

Në rastin e fatkeqësisë së ngjashme shqiptare të muajve më parë, Erdogan qe i pari që premtoi ndihmë, si dhe u angazhua në organizimin e një konference donatorësh nga vendet muslimane.

Për fyerjet në kurriz të besimit

Duke folur për ngjarjet globale, Erdogan tha se bota aktualisht po ndjen dhimbjen e tranzicionit në një epokë të re politike dhe ekonomike.

“Shekulli i mëparshëm, me luftëra që rezultuan në vdekjen e qindra miliona njerëzve, u shënua nga aktivitete koloniale pa asnjë kufi moral dhe kërkimi i demokracisë dhe lirisë. Ne shohim se në krizën e parë serioze, vendet perëndimore paraqesin veten si djepi i demokracisë dhe lirisë. Sëmundje të tilla si fashizmi, racizmi dhe ksenofobia u shfaqën menjëherë. Ata që kanë inkurajuar njerëz nga zona të ndryshme gjeografike, të cilat ata e konsiderojnë fuqi punëtore të lirë, të vijnë në vendet e tyre për vite me radhë, tani po mbyllin kufijtë e tyre për një valë refugjatësh,” tha Erdogan.

Ai gjithashtu tha se ata që përpiqen të mbrojnë gjithçka të shëmtuar që është shprehur ndaj një profeti të një feje ose ndaj një burri shteti, nën kujdesin e lirisë, kryesisht dëmtojnë konceptin e demokracisë.

“Eshtë shumë e dhimbshme që rruga për tek vlerat evropiane çon në mbrojtjen e fyerjeve më të këqija në kurriz të simboleve të feve dhe shoqërive të tjera”, tha Erdogan, duke shtuar: “Ngritja e Islamofobisë, veçanërisht në Francë, është një konfirmim i mentalitetit që ka tërhequr Evropën në katastrofë.”

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re