Mbretëresha Elizabeth II ndërroi jetë në moshën 96-vjeçare pas mbretërimit më të gjatë në historinë britanike, ndërsa do të mbahet zi në mbarë globin si një nga monarkët e fundit të lindur në një epokë klasike të mbretërisë evropiane, kur mbretërit dhe mbretëreshat zotëronin pushtet të vërtetë politik.

 

Vdekja e Elizabeth-s vjen shtatë muaj pasi ajo shënoi 70-vjetorin e ngritjes së saj në fron, një tjetër arritje historike në jetën e një mbretëreshe e cila, edhe pse me ngurrim u fut në qendër të vëmendjes në një moshë të re, fitoi vlerësime pothuajse universale për përkushtimin e saj ndaj detyrës, shkruan BBC.

 

Sundimi i Elizabeth gjithashtu përballoi shumë stuhi, publike dhe personale, e si monarki u përpoq të mbante ritmin me ndryshimin e kohës.

Elizabeth Alexandra Mary lindi në vitin 1926, fëmija i parë i Dukës dhe Dukeshës së Jorkut.

Por ajo nuk u bë trashëgimtare e supozuar e fronit deri në vitin 1937, kur babai i saj u kurorëzua Mbret George VI pas heqjes dorë nga froni të vëllait të tij më të madh — ngjarje të dramatizuara në filmin fitues të Oskarit “The King’s Speech” dhe në shfaqjen e hitit Netflix ” Kurora.”

 

Koha e luftës

 

Ndërsa shpërtheu Lufta e Dytë Botërore, Elizabeta ishte e përgatitur në heshtje.

Ndërsa jetonte në Blitz në Londër në Kështjellën Ëindsor aty pranë, ajo u mësua privatisht në çështjet e kushtetutës nga Henry Marten, një mësues i çuditshëm, por i respektuar.

 

Ajo filloi të ndërmerrte hapa në jetën publike në vitin 1940 kur, në moshën 14-vjeçare, bëri transmetimin e saj të parë në radio: një fjalim për fëmijët e zhvendosur nga konflikti. Në moshën 16-vjeçare, ajo u bë kolone nderi e Gardës Grenadier, një regjiment këmbësorie të ushtrisë britanike.

Koha e luftës i ofroi asaj liri të caktuara përtej kufizimeve tradicionale të jetës mbretërore.

 

Në vitin 1945, ajo iu bashkua Shërbimit Territorial Ndihmës dhe kaloi katër javë duke i mbuluar duart me vaj dhe yndyrë ndërsa mësoi të drejtonte dhe të mirëmbante automjete ushtarake.

Kur fitorja u shpall në Evropë, një Elizabeth me uniformë u përzie me turmat ngazëllyese jashtë Pallatit Buckingham.

Koha e paqes solli kthimin e Lejtnant Princit Philip të Greqisë dhe Danimarkës, një oficer i ri i pashëm i marinës, i cili, me të gjitha llogaritë, kishte fituar zemrën e saj kur ajo ishte vetëm 13 vjeç. Dyshja u martuan në Ëestminster Abbey në 1947. Djali i tyre i parë, Charles, ishte i lindur pak më shumë se një vit më vonë.

 

Një monark i ri

 

Me shëndetin e babait të saj në rënie të shpejtë, Elizabeth filloi të pranonte më shumë detyra zyrtare, duke zënë vendin e tij në paradën ushtarake vjetore “Trooping the Colour” në 1949.

 

Në vitin 1952, ndërsa Elizabeta dhe Filipi ishin në një udhëtim zyrtar në Kenia, erdhi lajmi për vdekjen e babait të saj. Ajo tani ishte mbretëreshë.

Pas kurorëzimit të saj në 1953, ajo filloi udhëtime të shumta zyrtare, mbikëqyri hapjet shtetërore të parlamentit, mirëpriti liderët vizitorë si Dëight Eisenhoëer, Charles de Gaulle dhe kryeministri sovjetik Nikita Hrushovi dhe vizitoi një minierë qymyri.

 

Në vitin 1964, Mbretëresha u bë nënë për herë të katërt pasi djali i ri Eduard iu bashkua Charles dhe vëllezërve e motrave Anne dhe Andreë.

Me ardhjen e dekadës së saj të tretë në fron, Princi Charles po fillonte një karrierë ushtarake, Princesha Anne, një kalorës e njohur, u martua — duke tërhequr turma të mëdha dashamirësish.

 

Ndërsa kënaqej me ndjekjet e saj të kalërimit, ajo vazhdoi të hidhej në jetën publike, duke bërë dhjetëra turne jashtë shtetit dhe vizita zyrtare nëpër MB — një prej të cilave, në vitin 1976, e pa atë të bëhej një nga njerëzit e parë që dërgoi një email .

Një tjetër martesë mbretërore pasoi në vitin 1981 kur Princi Charles u martua me Lady Diana Spencer në Katedralen e Shën Palit të Londrës. Miliona njerëz anembanë botës e ndoqën ceremoninë në televizor, të lumtur të pavetëdijshëm se do të sillte periudhën më të trazuar të jetës së Mbretëreshës.

 

Divorci, zjarri dhe vdekja e Dianës

 

Viti i 40-të i mbretëreshës në fron, 1992, shënoi momentin e saj më të ulët pasi tre martesa mbretërore u shpërbënë. Princesha Anne dhe Mark Philips u divorcuan, Charles dhe Diana u ndanë pas pretendimeve për tradhëti, ndërsa Sarah Ferguson, gruaja e Princit Andreë, u fotografua topless me një menaxher financiar amerikan.

 

Për të mbyllur gjithçka, një zjarr i madh shpërtheu nëpër kështjellën Ëindsor, duke shkaktuar dëme të mëdha strukturore. Pas flakëve, shpërtheu një bujë kur u sugjerua që paratë publike të përdoreshin për të financuar restaurimin.

 

Ky vit nuk ishte një “për të cilin do të shikoj prapa me kënaqësi “, tha Mbretëresha në një fjalim më vonë.

Këto probleme mbetën në hije Mbretëreshën kur ajo bëri një vizitë historike për t’u takuar me Presidentin e Afrikës së Jugut Nelson Mandela në 1995, por kritikat arritën kulme të reja pas vdekjes tragjike të Dianës në 1997. Kjo shënoi një pikë kthese.

 

Pas ditësh heshtjeje, Mbretëresha u kthye në Londër, pranoi se kishte mësime për të mësuar nga jeta e Dianës. Gjestet goditën publikun dhe kritikat u zbehën.

Pas Dianës, popullariteti i Mbretëreshës u rimëkëmb ndërsa ajo kryesoi atë që dukej të ishte një familje mbretërore më e butë, më e aksesueshme dhe tërësisht moderne.

 

Kjo u bë e dukshme në vitin 2005 kur, me miratimin e publikut, ajo pranoi martesën e paimagjinueshme më parë të Princit Charles dhe Camilla Parker Boëles. Ai u mbyll tetë vjet më vonë kur parlamenti i Britanisë i dha fund parimit që burrat të kishin përparësi ndaj grave në linjën e trashëgimisë së fronit.

 

Ajo dëshmoi se dy nga nipërit e saj, princat Ëilliam dhe Harry, u diplomuan si oficerë ushtarakë në 2006 dhe pesë vjet më vonë mbikëqyri martesën e Ëilliam dhe Catherine. Ajo gjithashtu mori pjesë në dasmën e Harry-t me Meghan Markle në maj 2018.

Në vitin 2016, ajo shënoi ditëlindjen e saj të 90-të me një sërë festash dhe mesazhesh vullneti të mirë nga e gjithë bota.

Në shkurt 2022, ajo shënoi fillimin e vitit të saj jubilar të platinit, pasi u bë monarkja e parë britanike që mbretëroi për 70 vjet.

 

Përmbysje familjare

Megjithatë, vitet e fundit të mbretëreshës u përballën me sfida, si dhe festime.

Ndërsa koronavirusi përfshiu Britaninë në vitin 2020, ajo u shfaq dy herë në media televizive radhazi, njëra duke bërë thirrje për unitet përballë pandemisë dhe tjetra, ende mes një bllokimi kombëtar, për të shënuar 75 vjetorin e Ditës së VE.

 

Por ndërsa mblidhte shpirtrat e kombit, Mbretëresha po përballej me trazira brenda familjes së saj. Më pak se dy vjet pas dasmës së tyre spektakolare në Kështjellën Ëindsor, Harry dhe Meghan njoftuan se po tërhiqeshin nga rolet e tyre si anëtarë të familjes mbretërore dhe do të largoheshin nga Britania.

Më pas ata u vendosën në shtëpi me djalin Archie në Kaliforni dhe, në një intervistë të marsit 2021 me Oprah Winfrey, akuzuan “firmën” se e la Meghan të pambrojtur ndaj abuzimit racist dhe mbulimit të padrejtë mediatik, dhe se kishte neglizhuar shqetësimet e saj për shëndetin mendor. Çifti, vajza e të cilit Lilibet, e quajtur për nder të Mbretëreshës, lindi në qershor 2021, bëri gjithashtu një akuzë të dëmshme për racizëm nga një anëtar i paidentifikuar i familjes mbretërore, megjithëse Winfrey më vonë tha se ata kishin sqaruar se kjo nuk ishte as Mbretëresha as Princi Filip.

 

Ndërkohë, Princi Andreë, i referuar shpesh si “djali i preferuar i Mbretëreshës”, ishte detyruar të tërhiqej nga detyrat publike pas një interviste katastrofike të vitit 2019 me BBC për lidhjen e tij me shkelësin e shquar seksual dhe financierin e turpëruar Jeffrey Epstein. Në janar 2022, Mbretëresha u përpoq të distanconte institucionin mbretëror nga një padi civile për abuzim seksual të ngritur kundër Andreë në Shtetet e Bashkuara, duke i hequr atij statusin e HRH dhe patronatin mbretëror përgjithmonë. Ai më pas e zgjidhi çështjen jashtë gjykatës për një figurë të pazbuluar dhe vazhdon të hedhë poshtë akuzat ndaj tij.

 

 

Në prill 2021, Mbretëresha pësoi humbjen e Princit Philip, bashkëshortit të saj prej 73 vitesh dhe bashkëshortes më jetëgjatë në historinë britanike.

 

 

Por me kalimin e vitit, monarku u detyrua të zvogëlojë ndjeshëm axhendën e saj për shkak të problemeve të lëvizshmërisë. Të martën, ajo u takua me kryeministrin në largim Boris Johnson dhe pasuesen e tij, Liz Truss, në Kalanë Balmoral në Skoci, në vend që të udhëtonte për në Pallatin Buckingham.

 

 

Deri në kohën e vdekjes së saj në shtator, ajo kishte mbretëruar për pak më shumë se 70 vjet – një prani konstante, në jetën e disa brezave të britanikëve, raporton BBC

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re