Ish-presidenti peruan Alberto Fujimori (1990-2000), sipas vendimit të Gjykatës Kushtetuese, u lirua nga burgu, ku kreu dënimin me 25 vjet për krime kundër njerëzimit.

Pamjet televizive treguan ish-presidentin 85-vjeçar duke lënë burgun Barbadillo, pranë kryeqytetit Lima, të mërkurën në mbrëmje me orën lokale.

Të martën, Gjykata Kushtetuese konfirmoi faljen e vitit 2017 që i është dhënë ish-kreut të shtetit për arsye humanitare.

Fujimori, 85 vjeç, vuan nga probleme të frymëmarrjes dhe neurologjike dhe mjekët e tij deklarojnë se ai ka ulçerë në stomak, tension të lartë dhe kancer të gjuhës.

Gjykata Ndër-Amerikane e të Drejtave të Njeriut kishte kërkuar më parë pa sukses autoritetet peruane që të mos zbatonin vendimin e amnistisë.

Fujimori u dënua në vitin 2009 me 25 vjet burg për shkelje të rënda të të drejtave të njeriut, sepse ai urdhëroi masakrën e 25 personave, përfshirë një fëmijë, të kryera në 1991 dhe 1992 nga një skuadër e fshehtë vdekjeje në luftën kundër lëvizjes maoiste Sendero luminoso (Shtigjet e Dritës).

“Dora e hekurt” dhe skandalet korruptive

Në mandatin presidencial nga viti 1990 deri në vitin 2000, Fujimori forcoi ekonominë e Perusë me politika ultra-liberale dhe zhvilloi me sukses luftën kundër lëvizjeve guerile Sendero luminoso dhe Lëvizjes Revolucionare Tupac Amaru (orientimi Chegavarista).

Megjithatë, ai qeverisi me dorë të hekurt, i ndjekur nga skandale korruptive, raporton dpa.

Dhjetëra mijëra gra autoktone u sterilizuan me forcë me urdhër të tij, për të ulur numrin e fëmijëve, pasi lindshmëria e lartë shihej si pengesë për zhvillimin.

Fujimori fitoi në mënyrë tronditëse zgjedhjet kundër kundërshtarit të tij, shkrimtarit Mario Vargas-Llosa në vitin 1990, dhe pesë vjet më vonë ai përsëri mundi kundërshtarin e tij në atë kohë, ish-Sekretarin e Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara Javier Perez de Cuellar, raporton Reuters.

Dy vjet më vonë, ai dërgoi tanke në rrugë dhe mbylli Kongresin, duke pretenduar se ligjvënësit po bllokonin përpjekjet e tij për të stabilizuar vendin.

Në vitin 1997, Fujimori u lavdërua për lirimin e 71 pengjeve që ishin mbajtur në Lima për 100 ditë.

Dy ish-presidentë të tjerë në burg

Kongresi votoi mosbesimin ndaj tij kur kasetat treguan se shefi i tij i inteligjencës i jepte ryshfet një ligjvënësi.

Më pas presidenti i Perusë, djali i emigrantëve japonezë, iku në Japoni, por në vitin 2005 mbërriti në Kili, i cili e ekstradoi në Peru.

“Ai tallet me familjet e viktimave… dhe tani po largohet nga burgu sikur të mos kishte ndodhur asgjë”, tha për AFP Gladys Rubina, motra e një prej viktimave të masakrës për të cilën u dënua Fujimori.

Fujimori ka katër fëmijë dhe vajza e tij Keiko Fujimori kandidoi pa sukses për presidencën tre herë.

Me lirimin e Fujimorit, dy ish-presidentë të tjerë mbeten në burgun peruan: Alejandro Toledo, i cili është akuzuar për korrupsion dhe Pedro Castillo, i cili u përpoq të shpërndajë ilegalisht Kongresin vitin e kaluar.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re