Home BOTA Nigeri, shfaqet epidemia e virusit të majmunëve

Nigeri, shfaqet epidemia e virusit të majmunëve

0

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Epidemia e virusit të lisë së majmunit Monkeypox që u shfaq në provincën Bajelsa në jug të Nigerisë është përhapur të paktën në shtatë provinca të vendit.
Sipas mediave vendore, zyrtarët e Qendrës së Kontrollit të Sëmundjeve në Nigeri të paktën në shtatë provinca kanë gjetur raste të kësaj epidemie dhe njoftohet se numri i rasteve ka arritur në 31, shkruan aa. Zyrtarët bëjnë të ditur se “Epidemia e shfaqur në provincën Bajelsa është përhapur edhe në provincat Rivers, Ekiti, Akwa Ibom, Lagos, Ogun ve Cross Rivers dhe virusi u identifikua tek gjithsej 31 persona”.//

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë