Lulzim Basha dorezoi sot ne Kuvend ne nisje te seances plenare shkresen qe e identifikon ate si Kreun e ri te Grupit Parlamentar te PD.

 

Me ndryshimet ne statutin e PD te kryera nga Kuvendi Kombetar se fundmi, kur forca politike eshte ne opozitare, kryetari i partise eshte automatikisht edhe drejtues i grupit parlamentar.

 

PIkerisht pas ketyre ndryshimeve ne statut, Basha ka dorezuar ne Kuvend shkresen qe kerkon ta njohe si kreun e grupit.

 

Vete Kryetarja e Parlamentit, konfirmoi se pas kesaj shkrese, Kuvendi ka marre nje njoftim nga PD, qe sqaron se Kryetar Grupi do te jete tashme Lulzim Basha.

 

Kjo gje ka sjell jo pak tensione ne nisje te seances, pasi u kundershtua fort nga Gazmend Bardhi dhe Edi Paloka.

 

“Mos e provokoni Partine Demokratike. Harrojeni qe kreun e grupit parlamentar te PD mund ta zgjedhi Partia Socialiste”, u shpreh mes te tjerash Gaz Bardhi ne fjalen e tij ne seancen parlamentar.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re