Kryetari i Partise Demokratike, Lulzim Basha nisi punen per Reformen Territoriale, duke e cilesuar te deshtuar reformen e miratuar ne vitin 2014. Ne nje tryeze me eksperte, Basha vuri ne dukje se ngritja e Komisionit Parlamentar ne 10 shkurt ishte nje fitore e opozites.

 

“Fitore e jashtezakonshme e qytetareve, se ne e mbajtem fjalen dhe u kemi dhene shqiptareve instrumentin e ndarjes territorial.”

 

Basha ka shpjeguar se qellimi kryesor i kesaj reforme duhet te jete decentralizimi i pushtetit, duke sjelle ne vemendje çeshtjen e inceneratoreve per te ilustruar idene se perqendrimi i pushtetit demton interesat e qytetareve.

 

“A ka një njeri që nuk e kupton që mungesa e pushtetit vendor dhe centralizimi është bërë për afera si këto dhe se afera si këto nuk mund të ndodhin nëse funksionon pushteti vendor. 430 mln euro nuk zhvaten pa një përqendrim të pushtetit.”

 

Partia Demokratike kerkon rikthimin e komunave dhe nje numer me te madh njesish vendore se 61 bashki, duke akuzuar PS se skicoi nje harte per interes politik.

 

 

Ne vitin 2014, PS, se bashku me LSI e PDIU miratuan reformen territorial, e cila reduktoi numrin e njesive vendore nga 373 ne 61 bashki. Asokohe, Partia Demokratike e bojkotoi procesin dhe prej 8 vjetesh kerkon riberjen e kesaj reforme.

 

 

 

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re