Nisi me 90 minuta vonesë dhe u servirën fileto viçi/ Ç’ndodhi në darkën sekrete në Slloveni, krerët e shteteve u urdhëruan që të linin telefonat jashtë dere (Pamje e zymtë për integrimin)

samiti.jpg

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Liderët e BE-së kanë pasur një darkë së bashku në Slloveni, ku në mënyrë informale është diskutuar edhe për aspiratën e 6 vendeve të Ballkanit për t’u bërë pjesë e Unionit. Politico.eu ka bërë një ekspoze të asaj çfarë ndodhi në darkën mes 27 liderëve, e cila nisi me  90 minuta vonesë përtej parashikimeve.

“Udhëheqësit e gjashtë partnerëve të Ballkanit Perëndimor që shpresojnë të bëhen një ditë anëtarë të BE -së do të bashkohen me udhëheqësit e Bllokut këtu sot. Por së pari, këtu është një përmbledhje e asaj që ndodhi brenda natës ..”.

Politico në artikullin e saj e cilëson si ëndërr të parealizueshme të Ballkanit Perëndimor anëtarësimin në BE, ndërkohë që jep detaje dhe nga urdhëri që kanë marrë krerët e shteteve që të mos mbanin telefonat gjatë darkës, nga frika e rrjedhjes së informacioneve.

DITA E Darkës: Udhëheqësit e 27 vendeve të BE -së u mblodhën në rezidencën e Rilindjes për një darkë pune joformale përpara samitit të sotëm.

Top sekret:  Që të mos ketë rrjedhje nga darka e punës, Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel u kërkoi udhëheqësve të linin telefonat e tyre jashtë derës “për të siguruar konfidencialitetin e diskutimit mbi rolin e BE -së në botë”, sipas zyrtarëve të Këshillit.

Diskutimet në tryezë: Darka – e cila filloi më shumë se 90 minuta me vonesë – vazhdoi edhe përtej mesnatës (megjithëse jo aq gjatë sa u deshën 13 orët për të gatuar filetot e viçit në të cilat u futën brenda sallës). Michel kishte këmbëngulur se biseda duhet të fokusohej në pozicionin e Evropës në botë dhe dëshironte që bisedimet për çmimet e energjisë të mbaheshin sa më pak, me një diskutim më të thellë të zhvilluar për Këshillin Evropian të 21-22 Tetorit. Ai pak a shumë e mori atë që synonte – por jo të gjithë i qëndruan skenarit.

SLOVENIA E QARTË: Siç pritej, kryeministri slloven Janez Janša ndërhyri gjatë darkës së mbrëmshme për të përsëritur thirrjet që të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor të pranohen në BE deri në vitin 2030 – një perspektivë që shumica e kombeve tashmë në bllok e shohin si jo reale. Diskutimi rreth tryezës ishte i shkurtër, me kryeministrin hungarez Viktor Orban, i cili ishte një nga të paktët që ndërhyri.

Pritshmëritë e ulëta: Diskutimi i përciptë i mbrëmshëm mund të jetë një shenjë e gjërave që do të vijnë sot pasi samiti i Ballkanit Perëndimor fillon me zell. Pak njerëz presin që diçka thelbësore të dalë nga takimi me udhëheqësit e Shqipërisë, Maqedonisë së Veriut, Kosovës, Serbisë, Bosnje -Hercegovinës dhe Malit të Zi.

SINJALIZIMI: Por vendimi për të mbajtur një samit po shihet fare simbolikisht. Po lexohet gjithashtu si një përpjekje nga presidenca e Këshillit Slloven për të marrë çështjen në rendin e ditës para se Franca të marrë përsipër në janar – kur do të ketë zero shanse për ndonjë përqendrim në çështjet e pranimit, duke pasur parasysh lodhjen e zgjerimit në Paris.

Diplomatët e BE, të 27 vendeve kanë qenë të shqetësuar për formulimin e deklaratës përfundimtare që do të nënshkruhet sot, me rezistencë nga disa ndaj çdo përmendjeje të “zgjerimit”.

Premtimet boshe: Sidoqoftë, ekziston një pranim i përgjithshëm se BE -ja po tërheq majat e këpucëve të e saj, duke iu larguar anëtarësimeve të reja. Franca nuk është vendi i vetëm me lodhje nga zgjerimi – Holanda, Danimarka dhe Belgjika janë gjithashtu më pak se të prirura për të hapur dyert e BE -së.

DISA REZULTATE: Ndër njoftimet specifike që do të bien dakord sot janë: Një program investimi evropian prej 30 miliardë eurosh për rajonin … një angazhim për të siguruar që Ballkani Perëndimor të arrijë të njëjtin nivel vaksinimi me BE -në deri në fund të vitit 2021 … dhe planet për të përfunduar tarifat e roaming midis rajonit dhe BE -së.

BE -ja bën të sajën: Charles Michel është i prirur të nxjerrë në pah mbështetjen e BE -së për rajonin, veçanërisht në një kohë kur Rusia dhe Kina po rrisin angazhimin e tyre. Duke vënë në dukje se Evropa është deri tani investitori më i madh në rajon, një zyrtar i Këshillit Evropian tha para samitit të sotëm se tani është një “moment i mirë” që BE të jetë pohuese.

ÇFARË nuk përfshihet: Asnjë vendim mbi liberalizimin e vizave – një çështje kyçe për disa shpresues të BE -së. As udhëheqësit nuk do të angazhohen për ndonjë datë specifike ose një afat kohor në lidhje me negociatat e pranimit, pavarësisht ambicieve të guximshme të presidencës sllovene. Ndërsa zyrtarët e Këshillit theksojnë se takimi i sotëm nuk është një samit “zgjerimi” në vetvete, megjithatë është një kujtesë për shumë qytetarë të Ballkanit se anëtarësimi në BE mund të jetë vetëm një ëndërr e parealizueshme.

/faxweb

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë