Një “21 janar” në Hollandë

Screenshot_90-1.png

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Policia holandeze qëlloi dhe vrau të paktën dy persona pas trazirave që shpërthyen në Roterdam për shkak të masave të reja epidemiologjike.

Protestuesit hodhën gurë dhe mjete piroteknike ndaj policisë dhe u vunë flakën automjeteve të policisë, raporton BBC.

Qindra protestues u mblodhën për futjen e certifikatave të COVID dhe ndalimin e fishekzjarreve në natën e Vitit të Ri.

Holanda vendosi një bllokim javën e kaluar për shkak të rritjes së numrit të të infektuarve, i cili do të jetë në fuqi për tre javë.

Shtatë persona u plagosën dhe të paktën 20 protestues u arrestuan në atë që kryebashkiaku i Roterdamit e quajti “orgji dhune”.

“Ne qëlluam të shtëna paralajmëruese dhe kishte edhe të drejtpërdrejta sepse situata ishte kërcënuese për jetën”, tha zëdhënësja e policisë Patricia Wessels për Reuters.

“Ne e dimë se të paktën dy persona u plagosën, ndoshta si rezultat i një goditjeje paralajmëruese, por ne duhet të hetojmë më tej shkakun e saktë,” tha ajo. Më pas u raportua se oficerët e policisë u plagosën.

Agjencia dpa raportoi se të paktën shtatë persona u plagosën dhe se dhjetëra u arrestuan.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë