Home BOTA Një ‘bombë moti’ është nisur drejt Anglisë, alarm për erëra shkatërruese dhe përmbytje

Një ‘bombë moti’ është nisur drejt Anglisë, alarm për erëra shkatërruese dhe përmbytje

0

Një “bombë moti”  parashikohet të shkundë Ishujt Britanikë gjatë fundjavës, duke sjellë erëra të forta dhe përmbytje, duke u bërë kështu stuhia e dytë e sezonit.
Stuhia “Brian”, ndodhet aktualisht mbi Atlantik dhe do të godasë territoret britanike  gjatë 24 orëve të ardhshme.
Ajo do të godasë Republikën e Irlandës, më pak se një javë pasi uragani “Ofelia” shkundi  të gjithë vendin me shpejtësi prej 96 kilometrash në orë, duke vrarë tre persona dhe duke shkaktuar dëme të mëdha.
Por erërat e forta dhe shiu i rëndë do të ndihem gjithashtu në Uells, në veri-perëndim të Anglisë dhe në bregun jugor.
“Bomba e motit” do të godasë jugperëndimin e  Irlandës dhe Uellsit , mëngjesin e të shtunës, përpara se të mbërrijë në lindje në jug të Anglisë.s.n