Një studim i ri tregon se në vitin 2023 kanë ndodhur më shumë konflikte të armatosura se në çdo vit tjetër që nga fundi i Luftës së Dytë Botërore.

Instituti i Oslos për Kërkimin e Paqes tha se 59 konflikte të armatosura ndodhën në mbarë botën vitin e kaluar, të udhëhequra nga lufta në Ukrainë dhe lufta në Gaza.

28 konflikte u regjistruan në Afrikë, 17 në Azi dhe 10 në Lindjen e Mesme. Vetëm tre konflikte u regjistruan në Evropë dhe një në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Pavarësisht rritjes së numrit të konflikteve vitin e kaluar, numri i vendeve që dëshmuan konflikte u ul nga 39 vende në vitin 2022 në 34.

Rritja e numrit të konflikteve mund t’i atribuohet pjesërisht përhapjes së grupit të armatosur ISIS në Azi, Lindjen e Mesme dhe Afrikë dhe, në përgjithësi, pjesëmarrjes në luftë të një numri në rritje të aktorëve joshtetërorë.

Kjo e vështirësoi punën e organizatave joqeveritare, thuhet në raport.

Peizazhi i konfliktit, gjithnjë e më kompleks

“Këto zhvillime e bëjnë gjithnjë e më të vështirë për aktorë të tillë si grupet humanitare dhe organizatat e shoqërisë civile të manovrojnë në zonat e konfliktit dhe të përmirësojnë standardet e jetesës së njerëzve të zakonshëm,” tha Siri Aas Rustad, një studiuese në institut.

Sipas të dhënave të mbledhura nga Universiteti Suedez i Uppsala nga organizata joqeveritare dhe ndërkombëtare, numri i njerëzve të vrarë në luftime vitin e kaluar u përgjysmua në 122,000 njerëz, por ky numër është ende i treti më i lartë që nga viti 1989.

Në përgjithësi, tre vitet e fundit janë parë më shumë vdekje të lidhura me konfliktin se në çdo kohë në tre dekadat e fundit. Është rezultat i luftës civile në rajonin Tigray të Etiopisë, luftës ruse kundër Ukrainës dhe sulmit në Rripin e Gazës.

“Dhuna në botë ka arritur nivelin më të lartë që nga fundi i Luftës së Ftohtë”, tha Rustad.

Ajo shtoi se shifrat tregojnë se peizazhi i konfliktit është bërë gjithnjë e më kompleks, me aktorë të shumtë në konflikt brenda të njëjtit vend. /tesheshi.com/

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re