Njeriu që paditi Pepsi-n se nuk i dha një avion luftarak prej 23 milionë dollarësh në vitet 1990, tregoi historinë e tij në një dokumentar të Netflix të vitit 2022 për rastin.

Gjatë viteve ’90, lufta midis Coca-Cola dhe Pepsi po nxehej dhe të dyja kompanitë zhvilluan fushata të mëdha reklamuese për të fituar betejën mes tyre.

Gjatë kësaj periudhe, Pepsi prezantoi konceptin e “Pikëve Pepsi”, të cilat fitoheshin duke blerë shishe Pepsi.

Blerja e një pije mund t’ju jepte një pikë, një shishe me dy litra dy pikë dhe një paketë me 12 shishe pesë pikë.

Këto pikë mund të shkëmbehen me produkte promocionale të Pepsit si kapele bejsbolli (60 pikë) dhe bluza (80 pikë).

Disa nga çmimet ishin më të vështira për t’u fituar, si për shembull një biçikletë, e cila kërkonte mijëra pikë Pepsi.

Por një çmim i reklamuar në një reklamë televizive pretendonte se një avion luftarak ushtarak mund të fitohej për 7 milionë pikë.

Reklama ishte ideja e Pepsi-t, por nuk kishte asnjë tregues të qartë në reklamë se avioni nuk ishte një çmim aktual.

Në vitin 1995, studenti 20-vjeçar John Leonard ishte i vendosur të mblidhte pikë të mjaftueshme për të fituar aeroplanin në fjalë.

Duke folur në dokumentarin e Netflix “Pepsi, Where’s My Jet?” për ambiciet e tij, Leonard tha: “Fillova të mendoj, si mund ta bëj në të vërtetë këtë? Por nuk mund ta bëj vetë. Dhe më duhej të gjeja një partner për këtë marrëveshje. Dhe për fat, njoha dikë që përshtatej në atë plan”.

Plani i Leonardos ishte një plan biznesi i mirëmenduar në të cilin dyshja do të jepnin me qira avionin e fituar për shfaqje ajrore dhe xhirime filmash.

Për ta ndihmuar atë ta bënte këtë, Leonard u bashkua me Todd Hoffman, një njeri që pati sukses të konsiderueshëm në biznes.

Dhe për Leonardin ishte mjaft e lehtë të mblidhte pikët kur mendoi se si ta realizonte sipërmarrjen.

Kështu që Hoffman me kënaqësi shkroi një çek për të përmbushur pikat për aeroplanin dhe ia dërgoi ato Pepsi-t.

Por Pepsi e refuzoi kërkesën, duke thënë se reklama ishte një shaka dhe i dha dyshes disa kuponë me gaz si kompensim.

Por Hoffman dhe Leonard nuk e pranuan, kështu që pasoi një gjyq i vërtetë.

Kjo bëri që gjyqtari të vendoste në favor të Peps-it, duke argumentuar se asnjë person i arsyeshëm nuk do të mendonte se çmimi i avionit ishte i vërtetë. Kjo ndodhi pasi Pepsi i ofroi dyshes një marrëveshje prej 750 mijë dollarësh, të cilën Hoffman dhe Leonard e refuzuan.

“Tani, sigurisht, do të pranoja,” tha Leonard, duke pranuar se në retrospektivë ndoshta duhet t’i kishte marrë paratë.

“Pepsi, Ku është avioni im?”, tani mund ta shikoni në Netflix. /tesheshi.com/

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re