NATO është në negociata për vendosjen e më shumë armëve bërthamore, nxjerrjen e tyre nga magazinimi dhe vënien e tyre në gatishmëri, përballë një kërcënimi në rritje nga Rusia dhe Kina, tha të hënën Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg.

Ai i tha gazetës britanike Telegraph se anëtarët zhvilluan konsultime për transparencën mbi arsenalin e tyre bërthamor si një pengesë.

“Unë nuk do të hyj në detajet operacionale se sa koka bërthamore duhet të jenë operacionale, të cilat duhet të grumbullohen, ne ende duhet të biem dakord për këtë çështje. Kjo është pikërisht ajo që ne po bëjmë,” tha ai, sipas Reuters.

Ai tha se qëllimi i NATO-s është, sigurisht, një botë pa armë bërthamore, por për sa kohë që armët bërthamore ekzistojnë, “ne do të mbetemi një aleancë bërthamore, sepse një botë në të cilën Rusia, Kina dhe Koreja e Veriut kanë armë bërthamore dhe NATO nuk ka është më e rrezikshme bota”.

Stoltenberg tha javën e kaluar se armët bërthamore të NATO-s janë “garancia përfundimtare e sigurisë” dhe një mjet për të ruajtur paqen.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re