Ish-kancelari Sebastian Kurz ka njoftuar tërheqjen e tij nga politika.

Ai do të japë dorëheqjen si kreu i ÖVP dhe presidenti i klubit në Këshillin Kombëtar, tha në një konferencë shtypi të enjten në mëngjes.

Me këtë ai iu referua karrierës së tij politike dhjetëvjeçare.

Me ardhjen në jetë të djalit dhe “akuzave, kundërshtimeve dhe procedimeve ligjore”, entuziazmi i tij për politikën u zbeh, sicc tha vetw Kurz.

Kurz njoftoi një takim të komitetit ekzekutiv të partisë federale të premten. ÖVP më pas do të bie dakord për një lider të ri partie. Ai nuk tha se kush duhet të ishte.

Ministri i Brendshëm Karl Nehammer në çdo rast duhet të bëhet kancelar, siç mëson STANDARD nga qarqet qeveritare.

Kjo do të nënkuptonte gjithashtu fundin e kohës së Alexander Schallenberg si kreu i qeverisë. August Wöginger do të marrë sërish rolin e Presidentit të Klubit ÖVP në Këshillin Kombëtar.