Papa Françesku u ka kërkuar falje banorëve indigjenë të Kanadasë për rolin e Kishës Katolike Romake në abuzimet e ndodhura në shkolla, institucionet e asimilimit të detyruar që fëmijët indigjenë ishin të detyruar të ndjekin prej dekadash.

Pasi vizitoi ish-vendin e shkollës Ermineskin në Maskawacis, Alberta Perëndimore, të hënën, Papa tha se kishte udhëtuar në Kanada “për të shprehur personalisht pikëllimin tim dhe për të kërkuar faljen, shërimin dhe pajtimin e Zotit”.

“Jam këtu sepse hapi i parë i pelegrinazhit tim të penduar mes jush është t’ju ​​kërkoj falje dhe tju ​​them edhe një herë sa më vjen keq, tha kreu i Kishës gjatë ceremonisë, ku u shpreh se pasojat e përkushtimit shkollar ​​për popullsinë autoktone ishin “katastrofike”.

“Besimi ynë i krishterë na thotë se ky është një gabim i tmerrshëm që nuk është në përputhje me mësimet e Jezu Krishtit. Me përulësi kërkoj falje për të keqen e kryer nga shumë të krishterë kundër popullit indigjen.”

Mijëra fëmijë vdiqën

Shkolla Ermineskin, e cila funksionoi nga viti 1895 deri në 1975 nën administrimin e Kishës Katolike, ishte një nga shkollat ​​më të mëdha të këtij lloji në Kanada. Këto institucione u krijuan nga qeveria dhe operoheshin nga kisha të ndryshme për të asimiluar me forcë fëmijët vendas në kulturën evropiane.

Më shumë se 150,000 fëmijë të Kombit të Parë, Métis dhe Inuit u ndanë nga familjet e tyre dhe u detyruan në këto shkolla të dedikuara midis fundit të viteve 1800 dhe 1990. Ata iu nënshtruan abuzimit fizik, psikologjik dhe seksual dhe nuk u lejuan të flisnin gjuhën e tyre. Mijëra fëmijë besohet se kanë vdekur gjatë frekuentimit të këtyre shkollave.

Ky sistem kreu “gjenocid kulturor”, sipas një komisioni federal të krijuar në 2015. /tesheshi.com/

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re