Misioni i Shteteve të Bashkuara në NATO ka njoftuar dërgimin e trupave të reja amerikane në misionin paqeruajtës në Kosovë.

Siç është postuar në profilin e misionit amerikan në Twitter, trupat kanë përfunduar përgatitjet në shtetin e Iowa-s.

“Anëtarët tanë të ushtrisë amerikane janë të gatshëm për misionin. Trupat kanë përfunduar përgatitjet në Iowa, SHBA dhe do të shkojnë për të marrë pjesë në angazhimin e paqes së NATO-s në Kosovë. NATO dhe KFOR vazhdojnë të mbajnë një mjedis të sigurt dhe të qetë në Kosovë,” tha deklarata. botuar me një fotografi të ushtarëve amerikanë.

Në vitin 1999, pasi arritën në Kosovë, paqeruajtësit e KFOR-it kishin rreth 50,000 trupa, ndërsa sot numri i tyre është rreth 4,000.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re