Home BOTA Një krizë raketore në Arabinë Saudite

Një krizë raketore në Arabinë Saudite

0
Një krizë raketore në Arabinë Saudite

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Arabisë Saudite mund t’i mbarojnë raketat për të kapur sistemin amerikan Patriot brenda disa muajsh, sipas një zyrtari të lartë amerikan të cituar nga Financial Times, duke e detyruar Riadin të kërkojë ndihmën e aleatëve rajonalë për të rimbushur furnizimet.

“Situata është urgjente,” tha zyrtari amerikan, duke shtuar se Uashingtoni mbështet ndihmën e shteteve të Gjirit për Arabinë Saudite ndërsa rebelët huthi jemenas shtojnë sulmet ndërkufitare ndaj mbretërisë.

“Ka më shumë vende në Gjirin Persik ku mund t’i marr ato. Kjo është një alternativë më e shpejtë sesa blerja e tyre nga ne”, tha zyrtari.

Njerëz të njohur me këtë temë pohojnë se Arabia Saudite tashmë u ka dërguar kërkesa fqinjëve për raketa.

“Mungesa është një raketë interceptuese. Arabia Saudite kërkoi një hua nga një mik, por nuk ka shumë”, tha njëri prej tyre.

Huthinjtë kryen 375 sulme ndërkufitare në Arabinë Saudite vitin e kaluar, shumica e të cilave synonin infrastrukturën e naftës, aeroportet dhe qytetet.

“Përgjigjet ndaj të gjitha këtyre sulmeve duhet të kenë rezultuar në shterim të shpejtë të raketave”, tha zyrtari amerikan.

Situata e re është testi i fundit në marrëdhëniet midis Shteteve të Bashkuara dhe Arabisë Saudite.

Presidenti Joe Biden tha në shkurt të vitit të kaluar se SHBA do të ndërpresë mbështetjen për Arabinë Saudite për operacionet sulmuese në Jemen, të cilat përfshijnë gjithashtu shitjen e disa armëve.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë