Skip to content

Një lojë dhe me Hamasin, kështu Perëndimi i është vërsulur Llukashenkos

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Udhëheqësit evropianë kanë kërcënuar të kufizojnë trafikun ajror ndërkombëtar mbi Bjellorusinë, por potencialisht trafikun tokësor të vendit, pasi një aeroplan i Ryanair u detyrua të ulej në një incident që vendet perëndimore e dënuan si “pirateri e shtetit”.

Udhëheqësit e BE dënuan me forcë Bjellorusinë lidhur me incidentin e së dielës në të cilin një aeroplan ushtarak bjellorus përgjoi një fluturim midis Greqisë dhe Lituanisë dhe e detyroi atë të ulej në Minsk, ku një gazetar disident u arrestua më vonë.

Vendet kanë bërë thirrje për lirimin e 26-vjeçarit Roman Protashevich, “muri” i të cilit në media sociale ishte një nga platformat e fundit të pavarura për lajme në lidhje me vendin pas shtypjes masive të disidentëve vitin e kaluar.

Komisioni Evropian ftoi ambasadorin bjellorus për bisedime të hënën.

 “Ambasadori Alexander Mikhnevich u informua për dënimin e fortë të institucioneve dhe anëtarëve të BE-së të veprimit të detyruar me të cilin autoritetet bjelloruse rrezikuan sigurinë e pasagjerëve dhe ekuipazhit,” tha KE.

“Veprimi i paparë i autoriteteve bjelloruse është një tjetër përpjekje e qartë për të heshtur të gjithë zërat e opozitës në vend,” shtoi një deklaratë që kërkonte lirimin e Protashevich.

Udhëheqësja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen ka akuzuar Minskun për rrëmbimin e avionit me pasagjerë. Uashingtoni dënoi gjithashtu “aktin tronditës”.

Ministri i Jashtëm Evropian Josep Borrell ka kërkuar lirimin e gazetarit të arrestuar të opozitës Roman Protashevich dhe bëri thirrje për një hetim nëse janë shkelur rregullat ndërkombëtare të trafikut ajror.

Por autoritetet bjelloruse ofruan një version krejtësisht të ri të ngjarjeve me aeroplanin e Ryanair të hënën. Në Minsk, ata pretendojnë se kanë marrë një mesazh nga organizata militante palestineze Hamas që kërcënon të hedhë në erë një aeroplan në një fluturim nga Athina në Vilnius nëse Bashkimi Evropian nuk e dënon Izraelin për ndërhyrje ushtarake në Rripin e Gazës.

Zëdhënësi i Hamasit, Fawzi Bahroum, ndërkohë, ka mohuar që grupi i tij të ketë lidhje me incidentin.

“Ne nuk përdorim metoda të tilla dhe pretendime të tilla mund të vijnë nga disa të dyshuar që synojnë të demonizojnë Hamasin dhe të pakësojnë mbështetjen globale për rezistencën legjitime të popullit palestinez,” tha Bahroum.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë