Në një qytet plot me ndërtesa të rrënuara, ku rrënjët e pemëve shpojnë trotuarin, një nga vilat më të mëdha të Havanës është rikthyer në bukurinë e shkëlqyeshme në emër të djalit më të diskutueshëm të Kubës.

Qendra “Fidel Castro Ruz” u hap fundjavën e kaluar, me 10,000 fidanë të rreth 1,300 llojeve të ndryshme bimore, tre vjet pas fillimit të punës dhe pesë vjet pasi ish-udhëheqësi kuban vdiq.

Në ceremoninë ku mori pjesë edhe lideri venezuelian Nicolac Maduro, vëllai i Fidelit, Raul, 90 vjeç, përshëndeti hapjen e muzeut, duke e quajtur atë “gjëja më emocionuese që ka parë ndonjëherë në jetën e tij”.

Hapja e muzeut vjen në një kohë kur Kuba po përpiqet të rikthehet në këmbë për shkak të pandemisë dhe situatës së keqe ekonomike, të shkaktuar nga lidershipi i dobët dhe një embargo 60-vjeçare e SHBA.

Hapja u bë në një kohë kur qeveria po feston shtypjen e protestave të paralajmëruara që ishin planifikuar për mesin e nëntorit.

 “Fideli nuk do ta lejonte këtë”

Dy blloqe më tutje, çdo ditë krijohen radhë me njerëz që duan të blejnë ushqime. E pyetur nga gazetarët, Yanet Hernandez tha se nuk kishte dëgjuar për muzeun e ri, por kishte pritur dy orë për të blerë sende ushqimore.

“Fideli nuk do ta lejonte këtë,” tha ajo.

Qendra përmban një teatër me 190 vende dhe hapësirë ​​për ekspozita. Në kopsht ka një shatërvan me gurë të sjellë nga Rio La Plata, një lumë burimi i të cilit është në malet ku Fideli bëri shërbimin e tij të parë ushtarak në 1958 si udhëheqës i forcave rebele.

Aty është menduar dhe për bimët që kanë ardhur si dhuratë nga vendet mike, si Venezuela, ish-lideri i së cilës Hugo Chavez i erdhi në ndihmë Kubës pas krizës ekonomike që pasoi rënien e Bashkimit Sovjetik.

Vetë qendra, në një nga rrugët më të bukura në Vedad, “zemra e qytetit”, dikur i përkiste të famshmes Lily Hidalgo Borges.

Xhami, pllakat, shkallët prej druri të fortë dhe dyert prej druri filigran janë restauruar me kujdes. Hidalgo Borges ishte i martuar me Enrique Conilla, një bankier i pasur, por familja iku në Shtetet e Bashkuara pas Revolucionit Kuban.

Tani, ambientet ofrojnë prezantime të “Fidel është Fidel”, me projeksione të Chavez-it, poetit Robert Fernandez Ratamar dhe restauruesit të madh të Havanës, Eusebius Leal, të cilët të gjithë u ndanë nga jeta dhe në të cilët i bënë homazhe Fidelit.

Pas funeralit të Fidelit, Raul tha se nuk do të ngriheshin statuja për vëllain e  tij. “Udhëheqësi i revolucionit kundërshtoi me forcë çdo manifestim të kultit të personalitetit,” tha ai.

Pushkë dhe ekrane interaktive

Muzeu ka një kabinë telefonike ku Fideli mbajti fjalimet e tij të famshme, një koleksion pushkësh automatike AK-47 që Fidelit i pëlqente t’i mbante, dhe ekrane interaktive që përdorin teknologjinë e lojërave kompjuterike për të shfaqur zënkat, siç është ai në Pig Bay.

Ndërsa Castro është emri më i famshëm kuban jashtë vendit, dizajnerët bënë përpjekje për të kombinuar emrin e tij me heroin e madh të luftës për pavarësi dhe poetin Jose Marti, busti i të cilit zbukuron çdo park në ishull.

“Kubanët në Shtetet e Bashkuara do të tmerrohen sepse Marty është heroi i të gjithëve këtu,” tha Ada Ferrer, autore e “Cuba: American History”. “Eshtë interesante: në këto momente polarizimi, në të cilat ka zënka për të tashmen, ata ende po luftojnë për të kaluarën”, shtoi ajo.

Rene Gonzalez Barrios, një historian dhe oficer i armatosur kuban, i cili është drejtori i qendrës së re,  tha e donatorët e huaj kishin siguruar para për muzeun, por donin të mbeteshin anonim. Ai nuk tha se sa para janë shpenzuar.

Muzeu i ri, padyshim i financuar mirë, është në kontrast me objektet e tjera të vjetra kulturore në Kubë.

Muzeu i Revolucionit, i vendosur në pallatin e vjetër presidencial, është duke u rinovuar prej vitesh, gjatë të cilave është bërë pak përparim.

“Tani mund të ëndërrojmë”, tha një kurator, i cili foli në kushte anonimiteti sepse nuk u lejua të fliste për mediat.

“Ne nuk duhet të themi ‘ka një muze në Boston’ ose ‘ka një muze në Frankfurt’. Në vend të kësaj, mund të themi, ‘A e keni parë Centro de Fidel Castro Ruiz’. Mund ta bëjmë edhe këtu”, shtoi ai. /tesheshi.com/