Koreja e Veriut lëshoi ​​të paktën një raketë balistike drejt detit në brigjet e saj lindore, tha ushtria e Koresë së Jugut, një ditë pasi një i dërguar i lartë i SHBA-së u largua nga Seuli.

Shefat e Përbashkët të Shtabit të Seulit thanë se Koreja e Veriut lëshoi ​​një raketë “të panjohur”, pa shpjegime. Qeveria japoneze ka raportuar gjithashtu dyshime se Koreja e Veriut ka lëshuar një raketë balistike, sipas Reuters. Një ditë më parë, Koreja e Jugut dhe Shtetet e Bashkuara përfunduan stërvitjet e tyre të para ushtarake që përfshinin një aeroplanmbajtëse amerikane për më shumë se katër vjet.

Në javët e fundit, Koreja e Veriut ka lëshuar një seri raketash, duke përfshirë raketën e saj më të madhe balistike ndërkontinentale.

Përfaqësuesi Special i SHBA Sung Kim u takua me homologët e tij koreano-jugorë dhe japonezë Kim Gunn dhe Funakoshi Takehir në Seul të premten për t’u përgatitur për “të gjitha emergjencat” pas indikacioneve se Koreja e Veriut po përgatitet të kryejë një provë bërthamore për herë të parë që nga viti 2017.

Uashingtoni ia ka bërë shumë të qartë Phenianit se është i hapur ndaj diplomacisë, tha Kim gjatë vizitës, duke vënë në dukje se ai është i gatshëm të diskutojë gjëra që janë me interes për Phenianin, si lehtësimi i sanksioneve.

Javën e kaluar, Shtetet e Bashkuara kërkuan sanksione shtesë të OKB-së ndaj Koresë së Veriut për lëshimet e saj të raketave balistike, por Kina dhe Rusia vendosën veton ndaj propozimit.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re