Nuk ka krem në këtë supë me kërpudha. Pureja e patateve i jep kësaj supe vegane me kërpudha teksturën e saj kremoze.

Për racion:
-407 kalori
-23 gr yndyrë
-6 gr fibër
-41 gr karbohidrate
-8 gr proteina
-69 mcg folat
-0 mg kolesterol

-6 gr sheqerna
-0 gr sheqerna të shtuara
-609 IU vitamina A
-13 mg vitaminë C
-68 mg kalcium
-2 mg hekur
-462 mg kripë
-1149 mg kalium
Bonus: Vitaminë C 22%

Përbërësit:
-4 lugë gjelle vaj ulliri
-1/2 e kupës selino
-5 kupa kërpudha shiitake
-5 kupa kërpudha të vogla ( 300 gr)
-3 thelpinj hudhër të copëtuar
-4 kupa me patate të qëruara
-1/2 e lugës së cajit trumzë të tharë
-3 kupa lëng pule ose lëng kërpudhash

-1 kupë ujë
-1/2 e kupës me arra të copëtuara
-Pak kripë
-2 lugë gjelle uthull sherry
-1/2 e lugës së cajit piper
-2 lugë gjelle qepë të njoma të copëtuara

Përgatitja:
-Ngrohni 3 lugë gjelle vaj në një tigan në nxehtësi mesatare. Shtoni selinonë, përziejeni derisa të zbutet për rreth 3 minuta. Shtoni 4 kupa, secila kërpudha shiitake dhe kërpudha të vogla, sheri dhe hudhër, gatuajini derisa kërpudhat të zbuten, për rreth 5 minuta.

Përzieni patatet dhe trumzën, gatuajini për 1 minutë. Shtoni lëng dhe ujë. Ziejeni. Reduktoni nxehtësinë, derisa perimet të zbuten për rreth 20 minuta. Krahas saj, copëtoni 2 kupat e mbetura me kërpudha. Ngrohni 1 lugë gjelle vaj në nxehtësi mesatare.

Shtoni kërpudhat, dhe gatuajini për rreth 2 minuta. Shtoni arrat dhe kripën. Hidheni supën në blender derisa të marrë një trajtë të butë. Hidhini pak uthull dhe piper. Shërbejeni supë me një përzierje arrash-kërpudhash dhe pak qepë të njoma.

/shkollaeshendetit.com

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re