Policia iraniane ka njoftuar se do të hetojë vdekjen e një punonjëseje të ambasadës zvicerane në Teheran, trupi i së cilës, sipas dëshmitarëve, u gjet të martën në mëngjes në këmbët e një rrokaqielli.

“Njësitë e specializuara të policisë po hetojnë rrethanat që lidhen me vdekjen e një shtetaseje 52-vjeçare zvicerane e  punësuar në ambasadën e vendit në Teheran,” shkroi policia e shtetit në një deklaratë të shkurtër.

Mojteba Khaledi, një zëdhënëse e shërbimit shtetëror të shpëtimit, tha se trupi i saj u gjet nga një kopshtar pasi ajo “ra nga një rrokaqiell në Kamranieh”, një lagje veriore e Teheranit.

Khaledi tha për AFP se gruaja zvicerane jetonte në një rrokaqiell dhe ra nga kati i 17-të.

“Ai person ishte sekretari i parë i ambasadës zvicerane”, tha Khaledi për Mehr.

 “Shkaku i rënies së tij ende nuk është përcaktuar,” shtoi ai.

Ministria e Punëve të Jashtme të Zvicrës (FDFA) ka konfirmuar se një punonjëse e ambasadës u vra në aksident.

“FDFA dhe udhëheqësi i saj Ignazio Cassis janë tronditur nga vdekja tragjike dhe i shprehin ngushëllimet e tyre më të thella familjes,” tha ministria në një deklaratë.

Ambasada zvicerane në Teheran është në kontakt me autoritetet lokale në lidhje me aksidentin, shtoi ai.

Ministria e Jashtme iraniane ka shprehur ngushëllime, duke deklaruar se ajo do të lëshojë një deklaratë pas përfundimit të hetimit.

Ambasada zvicerane në Teheran përfaqëson gjithashtu interesat e SHBA në Iran, pasi lidhjet midis Uashingtonit dhe Teheranit u ndërprenë pas Revolucionit Islamik të vitit 1979.