Zëvendësdrejtori i Agjencisë Qendrore të Inteligjencës, David Cohen, u bëri të ditur punonjësve të sektorit kundër terrorizmit se lufta kundër Al-Kaedës dhe grupeve të tjera të armatosura është prioritet, por gjithashtu deklaroi se paratë dhe burimet e agjencisë do të fokusohen ndjeshëm në Kinë, raportoi AP.

Një vit pas përfundimit të luftës në Afganistan, presidenti amerikan Joe Biden dhe zyrtarët kryesorë të sigurisë po flasin më pak për luftën kundër terrorizmit dhe më shumë për kërcënimet politike, ekonomike dhe ushtarake nga Kina dhe Rusia.

Ka pasur një kthesë të qetë në agjencitë e inteligjencës, të cilat po zhvendosin qindra zyrtarë në pozicione të fokusuara në Kinë, disa prej të cilëve kanë punuar më parë në luftën kundër terrorizmit.

Ekspertët e inteligjencës theksojnë se lufta kundër terrorizmit nuk po injorohet.

Vetëm një javë më parë, u zbulua se një dron i CIA-s kishte vrarë liderin e Al-Kaedës, Ayman al-Zawahri në Kabul.

Megjithatë, disa ditë më vonë, Kina nisi stërvitje të mëdha ushtarake dhe kërcënoi të ndërpresë kontaktet me Amerikën për shkak të vizitës së kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve, Nancy Pelosi në Tajvan.

Siç shton AP, ky është pikërisht mesazhi që deputeti Cohen u dërgoi punonjësve një javë më parë, se prioriteti kryesor i agjencisë është të kuptojë Pekinin dhe të përballet me të.

Zyrtarët e inteligjencës thonë se kanë nevojë për më shumë informacion për Kinën, veçanërisht për shkak të pamundësisë për të përcaktuar shkakun e pandemisë COVID.

Pekini është akuzuar për fshehje të informacionit për origjinën e virusit.

Mbështetësit e administratës Biden theksojnë faktin se Shtetet e Bashkuara ishin në gjendje të gjurmonin dhe të vrisnin Al-Zawahirin dhe thonë se kjo është provë se SHBA mund të synojë objektiva në Afganistan dhe nga jashtë.

Megjithatë, kritikët thonë se fakti që Al-Zawahiri jetonte në Kabul, nën mbrojtjen e dukshme të talebanëve, sugjeron se grupet e armatosura që po lufton Amerika po kthehen.

Një ndryshim në prioritetet

Zhvendosja e prioriteteve mbështetet nga shumë ish-zyrtarë të inteligjencës dhe ligjvënës nga të dyja partitë amerikane.

Kongresmeni demokrat Jason Crow, i cili shërbeu në Afganistan dhe Irak, tha se ai beson se SHBA është fokusuar më së shumti në antiterrorizmin e viteve e mëparshme.

“Një kërcënim shumë më i madh ekzistencial është Rusia dhe Kina. Grupet terroriste nuk mund të shkatërrojnë mënyrën e jetesës amerikane ashtu siç mundet Kina”, tha Crow.

Zëdhënësja e CIA-s, Tammy Thorpe tha se terrorizmi mbetet një “sfidë shumë reale”.

“Ndërsa krizat si pushtimi rus i Ukrainës dhe sfidat strategjike të paraqitura nga Kina kërkojnë vëmendjen tonë, CIA do të vazhdojë të monitorojë në mënyrë agresive kërcënimet terroriste në mbarë botën dhe të punojë me partnerët për t’i ndalur ato,” shtoi Thorpe.

Kongresi i ka bërë presion CIA-s dhe agjencive të tjera të inteligjencës që ta bëjnë Kinën një prioritet kryesor, sipas disa njerëzve të njohur me këtë çështje, të cilët folën në kushte anonimiteti për AP.

Përqendrimi i burimeve në Kinë kërkon shkurtime më të mëdha kudo, duke përfshirë edhe sektorin e antiterrorizmit.

Në veçanti, kongresmenët duan më shumë informacion rreth zhvillimit të teknologjive të avancuara të Kinës.

Nën presidentin Xi Jinping, Kina ka investuar mijëra miliarda dollarë në zhvillimin e shkencës kuantike, inteligjencës artificiale dhe teknologjive të tjera që ka të ngjarë të ndikojnë në mënyrën se si zhvillohen luftërat e ardhshme, shtoi AP.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re