Skip to content

Njeriu që beson në një Ballkan me “sherre të shuara”

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Kreu i diplomacisë austriake, Alexander Schallenberg, theksoi në Beogradit se shtytësi kryesor për stabilitet dhe bashkëpunim është Bashkimi Evropian dhe askush tjetër.

Në një konferencë të përbashkët për shtyp me homologun serb Nikola Selakoviç, Schallenberg theksoi se dy vendet kanë një miqësi shumë të ngushtë prej shumë vitesh, se i lidh një urë kulturore dhe njerëzore.

Schallenberg theksoi se lëvizja e Rusisë shkaktoi një tronditje të madhe që ndihet kudo, madje edhe në Serbi.

“Rusia ka shkuar përtej Ukrainës me lëvizjet e saj dhe mund të destabilizojë zona të tjera. Mendoj se është thelbësore dhe gjeostrategjike që Bashkimi Evropian tani të thotë qartë se ne presim që ky rajon i Ballkanit Perëndimor të bëhet, pa asnjë dyshim, pjesë e BE-së, për të zbatuar këtu mënyrën evropiane të jetesës. Është gjithashtu një mbrojtje kundër destabilizimit”, tha ai.

Ai theksoi se Austria në këtë kuptim ka propozuar diçka për destabilizimin.

Schallenberg u takua gjithashtu me presidentin serb Aleksandar Vuçiç, të cilit i paraqiti një dokument “non-paper”, të cilin Austria dëshiron ta bëjë procesin aktual të zgjerimit shumë më të prekshëm, por gjithashtu krijon një mundësi që vendet kandidate të integrohen gradualisht në politikat e BE-së. prej tyre.

“Ne vlerësojmë angazhimin e Austrisë për të përshpejtuar integrimin evropian të Serbisë dhe shpresojmë për mbështetje të vazhdueshme për vendin tonë gjatë rrugës. Serbia është vendosmërisht e përkushtuar për të vazhduar procesin e reformave, veçanërisht kur bëhet fjalë për sundimin e ligjit. E informova ministrin Schallenberg për sfidat me të cilat po përballen vendet e Ballkanit Perëndimor në rrugën e tyre evropiane”, tha Vuçiç.

Duke folur për non-paper-in austriak, ai tha se kanë kaluar 19 vjet nga premtimi në Selanik.

“Propozimi ynë është që vendet e rajonit të trajtohen hap pas hapi nga një zonë në tjetrën. Perspektiva evropiane nuk është rrugë njëkahëshe. Ne po përballemi me një tronditje radikale të sistemit tonë të sigurisë në Evropë. Askush nuk mund të shpresojë të jetë vetëm një vëzhgues”, nënvizoi ai.

Schallenberg tha se Austria është inkurajuar nga qëndrimi i qartë i të gjitha vendeve të rajonit në seancën e OKB-së në dënimin e agresionit të Rusisë dhe shtoi se duhet të vazhdojë ta bëjë këtë.

“Serbia, si vendi më i madh në rajon, ndan një përgjegjësi të madhe”, nënvizoi kreu i diplomacisë austriake.

Schallenberg tha se bashkëpunimi dhe stabiliteti rajonal janë të rëndësishëm, se është e rëndësishme që të ketë një treg rajonal dhe shprehu mirënjohjen për Gjermaninë dhe kancelarin Olaf Scholz për vazhdimin e Procesit të Berlinit, sepse, tha ai, ishte inkubatori në të cilin u krijuan idetë e bashkëpunimit.

“Nëse po flasim për stabilitet rajonal, normalizimi gradual i marrëdhënieve ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës është shumë i rëndësishëm. Më vjen mirë që presidenti Aleksandar Vuçiç deklaroi të premten se do të përpiqet të bëjë ndryshimin. Dialogu është ‘vrima e gjilpërës’ përmes së cilës vërehet rajoni dhe prandaj është i rëndësishëm”, tha ai.

Ai po ashtu apeloi që me gjithë vështirësitë duhet bërë progres.

Ai theksoi se vjen nga Evropa Qendrore, e cila është plot histori dhe që ka shkaktuar më shumë probleme, por gjithashtu theksoi se duhet të shikojmë se ku është tani ajo pjesë e kontinentit.

“I njëjti model suksesi mund të funksionojë këtu. Drejtuesi kryesor ishte BE-ja dhe askush tjetër”, është i bindur kreu i diplomacisë austriake.

Pas Beogradit, Schallenberg do të qëndrojë në Prishtinë, siç është paralajmëruar në Vjenë.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë