Jemi në sezonin e mandarinave dhe më poshtë do t’ju listojmë disa nga arsyet pse duhet t’i konsumoni, pasi janë një burim i mirë i vitaminës C, foltaeve dhe fibrave.

Forcon imunitetin

Përmirëson lëkurën

Mandarina është jashtëzakonisht e shkëlqyer për shëndetin e lëkurës sonë dhe ndihmon për të mbajtur lëkurën të hidratuar dhe të lëmuar për shkak të një numri të madh të aftësive antioksiduese dhe përmbajtjes së ujit që përmban. Cilësitë antioksiduese shërbejnë për të mbrojtur lëkurën tonë nga dëmtimi oksidativ nga radikalet e lira. Konsumimi i rregullt i mandarinës në studime është treguar se përmirëson shëndetin e lëkurës dhe parandalon shumë forma të shqetësimeve të lëkurës si njollat e errëta, rrudhat, aknet, simptomat e moshës etj.

 Të pasura me folate

Ato janë të larta në folate, e cila është një lloj vitamine B. Folati ndihmon në prodhimin e elementeve gjenetike kritike në trupin e njeriut, si ARN dhe ADN. Gjithashtu ndihmon në funksionimin e duhur të qelizave të kuqe të gjakut dhe hekurit në trup. Konsumi i moderuar i folatit ndihmon në parandalimin e ndryshimeve të ADN-së që mund të çojnë në kancer. Folati është gjithashtu i mirë për shëndetin tonë sepse ndihmon në sintezën e qelizave të kuqe të gjakut në trup.

Ndihmojnë në humbjen e peshës

Mandarinat mund t’ju ndihmojnë të humbni peshë duke rritur marrjen e fibrave. Mandarinat dhe frutat e tjera agrume përfshijnë fibra të patretshme, të cilat nuk fermentohen në zorrë, si celuloza dhe linjina. Kjo fibër përmirëson ndjenjën e ngopjes duke ngadalësuar kalimin e ushqimit përmes traktit tuaj të tretjes. Kjo, nga ana tjetër, ndihmon për të kontrolluar oreksin tuaj, i cili mund të ndihmojë në humbjen e peshës.

Ndihmojnë në detoks

Depurative, një vaj esencial që gjendet në mandarina, ka veti pastruese dhe detoksifikuese që ndihmojnë në largimin e papastërtive nga gjaku dhe acidit urik të tepërt nga trupi. Për më tepër, vaji esencial përmban një përbërës tonik, antispazmatik, joshës, stomakut dhe tretës që, kur kombinohet ose përdoret i vetëm, ka përfitime të dobishme për trupin. Nëpërmjet sistemit ekskretues, vaji ndihmon trupin të shpëtojë nga acidi urik shtesë, papastërtitë, kripa shtesë dhe uji.

 

Burimi: panorama.al

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re