Disa studime tregojnë se disa ereza mund të ndihmojnë në luftimin e çrregullimeve të mëlçisë si cirroza (dhëmbëza të mëlçisë) ose infeksione si hepatiti B dhe hepatiti C (viruse që dihet se shkaktojnë inflamacion në mëlçi).

Ja cilat janë disa nga erëzat që mund të kurojnë mëlçinë!

Xhenxhefil

Xhenxhefili është i pasur me antioksidues që posedojnë veti anti-inflamatore, antivirale dhe antimikrobiale. Kjo erëz ndihmon në detoksifikimin e mëlçisë, zhbllokimin e arterieve, përmirësimin e qarkullimit të gjakut, uljen e kolesterolit në gjak me 30%.

Qimnoni

Studime të ndryshme kanë treguar se qimnoni mund të rrisë fuqinë detoksifikuese të mëlçisë ndërkohë që stimulon sekretimin e enzimave nga pankreasi, që ndihmon sistemin të absorbojë lëndët ushqyese.

Koriandër

Farat e koriandrës ndihmojnë në uljen e niveleve të lipideve në gjak tek njerëzit që vuajnë nga diabeti ose janë obezë. Kjo erz ul gjithashtu nivelet e triglicerideve dhe kolesterolit të keq (LDL), ndërkohë që rrit nivelet e kolesterolit të mirë (HDL). Gjethet e freskëta të selinos ndihmojnë për të nxjerrë metalet e rënda nga trupi, duke lëvizur mërkurin, kadmiumin, plumbin dhe aluminin që janë ruajtur në tru, shtyllë kurrizore dhe sistemin nervor qëndrosh, kështu trupi mund t’i eliminojë më lehtësisht.

/shkollaeshendetit.com

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re