Banorët e Islandës nuk do të duhet të mbajnë më maska ​​ose të mbajnë distancën e tyre nga njerëzit e tjerë, pasi të gjitha kufizimet për shkak të COVID-19 do të hiqen të shtunën.

Njoftimi u bë sot nga Ministri i Shëndetësisë i Islandës. Sipas Reuters, vendi ka arritur të përballojë pandeminë përmes një sistemi të rreptë testimi dhe gjurmimi, por ka vendosur masa bllokimi disa herë në vitin e fundit në mënyrë që të zvogëlojë shpërthimin e infeksioneve.

Siç deklaroi Ministri Svandís Svavarsdóttir: “Ne jemi duke rivendosur shoqërinë në të cilën jemi mësuar të jetojmë dhe për të cilën kemi dëshiruar kaq shumë”.

Kështu, Islanda ndoshta do të jetë vendi i parë në Europë që heq të gjitha kufizimet për shkak të COVID-19, tha Svandís Svavarsdóttir.

Kufizimet e deritanishme kanë përfshirë kufizime në tubimet publike dhe një distancë prej dy metrash midis njerëzve.

Sipas qeverisë Islandeze, 87% e Islandezëve kanë marrë dozën e parë të një vaksine koronavirus, e cila thotë se është shkalla më e lartë e regjistruar midis vendeve të krahasueshme.

Vendi me 360,000 banorë ka një indeks ndikimi 14-ditor prej vetëm 1,6 për 100,000 banorë. Vetëm 30 njerëz kanë vdekur nga 6,637 të infektuar

/faxweb

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re