Skip to content

Njohja nga Putini e Donetsk-ut e dhe Lugansk-ut, SHBA: Gati reagimi!

  • 21/02/2022

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

“Ne e prisnim këtë lëvizje nga Rusia dhe jemi gati të përgjigjemi menjëherë. Presidenti Joe Biden së shpejti do të nxjerrë një dekret ekzekutiv që ndalon investimet e reja, tregtinë dhe financimin e amerikanëve në, nga ose në të ashtuquajturat rajone DNR dhe LNR të Ukrainës.” është shkruar në Tëitter me urdhër të Shtëpisë së Bardhë.

Presidenti rus Vladimir Putin ka vendosur të njohë territoret rebele pro-ruse si republika të pavarura, ka konfirmuar Kremlini.

“Ky dekret ekzekutiv do të autorizojë gjithashtu vendosjen e sanksioneve ndaj kujtdo që vendos të veprojë në ato zona të Ukrainës. Ministria e Financave do të ketë së shpejti detaje shtesë.

Ne gjithashtu së shpejti do të shpallim masa shtesë në lidhje me shkeljen flagrante të sotme të ndërkombëtarëve të Rusisë detyrimet”, thuhet në njoftim.

U specifikua se këto masa ishin të ndara dhe do të ishin një shtesë e masave të shpejta dhe të mprehta ekonomike që po përgatisnin në koordinim me aleatët dhe partnerët nëse Rusia do të pushtonte më tej Ukrainën.

Një nga mesazhet që Putin i dha publikut gjatë darkës ishte:

“Ukraina nuk është vetëm shteti ynë fqinj, por edhe pjesë përbërëse e historisë dhe hapësirës sonë shpirtërore. Nuk janë vetëm miqtë dhe kolegët tanë, por edhe familjet tona. Ne jemi të lidhur me lidhje gjaku dhe histori…Ukraina u krijua nga Lenini, ai ishte arkitekti i saj. Kjo vërtetohet nga dokumentet arkivore”.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë