Demokrati Eric Adams, një ish-oficer policie, avokat i punës dhe luftëtar kundër diskriminimit racor, fitoi zgjedhjet për kryebashkiak të Nju Jorkut.

Në fushatë, Adams premtoi të forconte sigurinë në qytet dhe t’u jepte zë punëtorëve, duke iu referuar përvojës së tij në polici dhe përvojës së një afrikano-amerikani që ishte ekspozuar ndaj brutalitetit të policisë në rininë e tij.

Sipas rezultateve të para, 61-vjeçari Adams mundi rivalin republikan Curtis Silwa me një diferencë të madhe, duke u bërë afrikano-amerikani i dytë që kryeson kryeqytetin ekonomik dhe kulturor të SHBA. Ajo do të marrë detyrën në janar nga demokrati Bill de Blasio, i cili e mbajti atë për tetë vjet.

Në menaxhimin e qytetit, ai përballet me probleme që lidhen me ringjalljen e ekonomisë së Nju Jorkut pas krizës së shkaktuar nga pandemia e virusit koronar, pabarazia ekonomike dhe sociale, mungesa e banesave të lira dhe vështirësitë në arsimin publik.

“Ne kemi nevojë për rrugë të sigurta”

Fitorja e tij për Partinë Demokratike, së cilës i përket edhe presidenti Joe Biden, mund të tregojë preferencat e votuesve, ndërsa në Uashington ai kërkon të ruajë një aleancë të brishtë midis rrymave progresive dhe centriste.

Adams nuk hezitoi të nënvizonte se fitorja e tij mund të shërbente si shabllon për një rrugë demokratike në nivel kombëtar. Ai hodhi poshtë kritikat e bëra ndaj programit të tij, duke argumentuar se kritikët nuk po flisnin në emër të rrymës së mesme demokratike.

“Unë argumentoj se ka ardhur koha që ne të ndalojmë së besuari se kemi nevojë për cicërima të vërteta. Ne kemi nevojë për rrugë të sigurta”, tha Adams për CNN, pasi fitoi një nominim partie në korrik.

Duke u paraqitur si anëtar i klasës punëtore të Nju Jorkut, ai tha se krahu më liberal i Partisë Demokratike i neglizhoi anëtarët e klasës punëtore.

Gjatë vitit të kaluar, pas vrasjes së George Floyd në 2020 në Minneapolis që shkaktoi një seri protestash në të gjithë vendin, demokratët ndoshta kanë qenë më të shqetësuar për çështjen e policisë.

Krimi në rritje

Por rritja e krimit ka bërë që shumë kandidatë për kryebashkiak në SHBA të bëjnë thirrje për rritjen e investimeve në forcat policore, ndërkohë që çështja e sigurisë publike për votuesit është bërë një nga më të rëndësishmet.

Adams argumentoi se qyteti nuk mund të rikuperohej plotësisht ekonomikisht nëse nuk trajtonte çështjen e krimit. Ai hodhi poshtë me forcë thirrjet për shkurtimin e financimit të policisë, duke thënë se ishte një çështje e aktivizmit të krahut të majtë dhe kërkoi një ekuilibër midis kërkesave për të forcuar policinë dhe thirrjeve për reforma.

Përvoja personale u dha besueshmëri fjalëve të tij. Kur ishte adoleshent, u rrah nga policët dhe kur u bë polic, ishte një nga themeluesit e një grupi që luftonte kundër mizorisë së policisë.

Si një avokat i punës, i cili ka marrë mbështetje të konsiderueshme sindikatash, ai tha se do të përpiqet të lidhë më mirë banorët me të ardhura më të ulëta me shërbimet e qytetit për të marrë shërbime për të cilat u takojnë, por që nuk përdoren.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re