lergjia nga pluhuri shkaktohet nga alergenet në ambientet e brendshme, si pluhuri i shtëpisë. Me miliona njerëz preken nga këto alergene dhe ndjejnë sikur gjithmonë kanë ftohtë, apo edhe astmë. Alergnet krijohen nga merimangat dhe rriqrat. Ato janë aq të vegjël sa nuk mund të shihen me sy të lire. Përgjithësisht ato qëndrojnë në mobilie, tapet, krevat.

Simptoma të alergjisë nga pluhuri

Simptomat janë thuajse të njëjta si ato të polenit

  • Skuqje, lotim dhe kruajtje të syve
  • Kruajtje dhe bllokim të hundëve
  • Teshtima

Shkaqet dhe faktorët e rrezikut

Alergjia ndodh nga reagimi i sistemit imunitar ndaj poleneve apo në këtë rast pluhurit, duke shkaktuar inflamacion. Ndaj dhe ju shfaqen simptoma si teshtima apo hundë të bllokuara, njësoj si në rastin e ftohjes. Nëse simptomat bëhen të shpeshta apo zgjasin për një kohë shumë të gjatë, mund të çojnë në astmë.

Jeni më të rrezikuar të vuani nga kjo lloj alergjie nëse:

  • Keni një familjar që vuan ndërkohë nga alergjia ndaj pluhurit apo alergji të tjera
  • Jeni shumë të ekspozuar ndaj pluhurit apo polenet
  • Fëmijët dhe të rinjtë

Burimi: WebMD / Shendeti.com.al

 

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re